Nachrichten

Besuch in Fehérvárcsurgó

Am 26. Mai 2021 empfangen György Károlyi und seine Frau einige Mitarbeiter unserer Stiftung in dem Schloss Károlyi in Fehérvárcsurgó. In dem Schloss wurden zahlreiche wichtige Schriftgutnachlässe in den letzten Jahren platziert.

Besuch in Fehérvárcsurgó

Károlyi György gróf, úgy is mint a Habsburg Ottó Alapítvány egyik kurátora, felmenői révén sok szállal kötődik a Habsburg-családhoz, nagyapja, Károlyi József fontos támasza volt IV. Károly királynak és családjának a trónfosztást követő száműzetésben. Látogatásunk során találkoztunk Peredi Erikával, a község gróf Károlyi Józsefről elnevezett általános iskolájának igazgatójával is, aki bemutatta azokat dokumentumokat és fényképeket, amelyek Habsburg Ottó 1999-es látogatását örökítették meg, az intézmény névadóünnepsége alkalmával. A fehérvárcsurgói kastélyban az elmúlt években számos jelentős hagyatékot helyeztek el, melyek feldolgozása hasonló szakmai kihívást jelent, mint amivel mi is szembesülünk Habsburg Ottó iratai kapcsán. Vajay Szabolcs, Fejtő Ferenc, Schreiber Tamás, Frank Miklós hagyatékának feldolgozásával a Károlyi József Alapítvány óriási feladatot vállalt magára, ami nagy tiszteletet érdemel. Kézenfekvő, hogy a levéltári munkában szorosabb együttműködést alakítsunk ki, kihasználva a lehetséges szinergiákat. Vajay Szabolcs születésének 2021 október 9-én esedékes 100. évfordulója kapcsán felmerült egy, a levéltári feldolgozás módszertanáról szóló tanácskozás lehetősége, ami méltóképpen emlkeztetne a kiváló magyar genealógus életművére is. Látva azt a fantasztikus munkát, amivel a Károlyi-házaspár az elmúlt évtizedekben a romos épületből egy jelentős gyűjteményi és konferencia-központot teremtett, a Habsburg Ottó Alapítvány a házigazdákkal együttműködve a jövőben több közös rendezvény, nyári egyetem megtartását tervezi a fehérvárcsurgói kastélyban.