Az Európai Unió Tanácsának magyar elnökségére időzített egyhetes utazás célja az volt, hogy a résztvevők jobban megértsék a hazánkban zajló politikai és társadalmi folyamatokat, személyes tapasztalataikat összevethessék a német sajtóban Magyarországgal kapcsolatban megjelenő – többnyire negatív – híradásokkal, kommentárokkal. Joachim Klose korábban a KAS drezdai képviseletét vezette, mindig is sokat tett azért, hogy kétoldalú kapcsolataink ne váljanak a politikai kommunikáció áldozatává.
Prőhle Gergely ismertette a Habsburg Ottó Alapítvány létrejöttének körülményeit, működésének az elmúlt öt évben felgyülemlett tapasztalatait. Habsburg Ottó életművének és szellemi hagyatékának ismertetése során újra és újra kitért arra, hogy napjaink legégetőbb politikai kérdéseivel kapcsolatban névadónk milyen álláspontot foglalt el, mi motiválta az európai integráció megerősítése érdekében végzett tevékenységét. A résztvevők között azonos arányban voltak jelen a nyugati és a keleti tartományokból érkezők, ami a kérdések és a kommentárok különbözőségéből is kitűnt. A keleti tartományokból érkezők nagyobb megértéssel követik a magyar kormányzati politikát, egyúttal kritikusabbak az európai intézményrendszer működésével. Az orosz–ukrán háború kapcsán nagy tetszés övezte Habsburg Ottó híres 2005-ös előadását, melyben korát megelőzve, az akkori német fősodorral szemben Putyin elnök nagyhatalmi elképzeléseinek veszélyére figyelmeztetett.
A látogatás során – névadónk nézeteinek korszerűségét visszaigazolva – felmerült annak lehetősége, hogy néhány olyan témában, mint a szubszidiaritás, vagy az érték-/érdekelvű külpolitika dilemmája, Berlinben közös rendezvénysorozatra kerüljön sor a közeljövőben.