Az Aranygyapjas Rendet 1429-ben Jó Fülöp burgundiai herceg alapította, irányítását később öröklés útján vette át a Habsburg-ház. A spanyol örökösödési háborút (1701–1714) követően a rend két részre, spanyol és az osztrák ágra szakadt. Vendégeink Habsburg Ottó idősebb fiának, Károlynak – az osztrák ág fejének – vezetésével érkeztek a magyar fővárosba.
A rendtagok bevezetésképpen meghallgatták Prőhle Gergely igazgató előadását az Alapítvány működéséről és hivatásáról. Fejérdy Gergely tudományos igazgatóhelyettes általánosságban a gyűjteményről, Dékány Szilveszter a fotóarchívumról, Kardonné Fábry Eszter az utolsó magyar uralkodó családjának életét bemutató naplókról, Kocsev Bence pedig névadónk kapcsolati hálójának egy sajátos szegmenséről beszélt. Habsburg Károly családja nevében köszönetet mondott az ismertetésért és az Alapítványnál folyó színvonalas munkáért. A lovagrendek tagjai – akik közül a legtöbben ez alkalommal jártak először nálunk – nagy érdeklődéssel járták be helyiségeinket, és hosszan tanulmányozták az előkészített fényképeket, dokumentumokat.
Az eseményen jelen volt Habsburg Ottó több gyermeke és unokája, a rendtagok számos európai országból érkeztek. Az egykori európai uralkodócsalád és leszármazottai napjainkban is fontos oszlopai az Aranygyapjas Rendnek: maga Habsburg Ottó 1916-tól lett a tagja, 1922 és 2000 között pedig elöljárója (szuverénje) volt. Az ezredfordulón ezt a tisztséget fia, Károly vette át tőle.
Alapítványunk őriz néhány dokumentumot az egykori trónörökösnek a lovagrenddel kapcsolatos iratai közül. Ezekből világosan kiolvasható, hogy Habsburg Ottó egész életében hűséges maradt a szervezet eredeti hívatásához: a keresztény értékek védelmét tekintette legfőbb feladatának.