Névadónk halálának 13. évfordulója előtt egy nappal Sulyok Tamás köszöntőjében a következőt mondta:
„Magyarországról népünk erős szabadságszeretete és egy-egy történelmi epizódunk felemlegetése miatt él egy olyan kép is, hogy a magyarok lázadozó népség. Ennek ellenkezőjére, a magyarok békeszeretetére, vendégszeretetére, kompromisszum keresésére, empátiájára, sőt, a másokért vállalt áldozathozatalokra is tengernyi példát lehet hozni.
Habsburg Ottó, az Európai Parlament néhai politikusa, közös történelmünk neves családjának tagja – akivel nekem is volt szerencsém találkozni – szintén hasonlóan gondolkodott rólunk. Ismerte a magyarokat, sokat tett hazánk sorsának jobbra fordulásáért. Emlékét és Magyarország uniós csatlakozásáért végzett munkáját ma is tisztelet és megbecsülés övezi hazánkban.
Gondolataiból magunk is sokszor építkezünk, nyitottsága és konstruktivitása megmutatja számunkra Európa szellemiségének legszebb arcát.
Most, amikor Magyarország uniós csatlakozásának huszadik évfordulóján másodszor vesszük át az uniós elnökséget, szeretném felidézni Habsburg Ottó ma is érvényes gondolatát:
»Ami minket, európaiakat elválaszt egymástól, sokkal jelentéktelenebb ahhoz képest, ami összeköt.«
Az Unió létrejötte, bővítése igazolta, hogy az országok vezetői nem kételkedtek szavai igazságában.”
A találkozó végeztével Prőhle Gergely átnyújtotta Alexander van der Bellen osztrák szövetségi elnöknek 99 év – 99 kép című könyvünket majd az elnöki házaspárral és Szilágyiné Bátorfi Edit nagykövettel együtt megkoszorúzta az utolsó magyar trónörökös, európai parlamenti képviselő és felesége nyughelyét. Ezt követően az igazgató átadta Peter Grubitsnak, a Kapucinus Kripta vezetőjének Alapítványunk kiadványait és felajánlotta közreműködésünket annak érdekében, hogy e fontos magyar történelmi emlékhelyen magyar nyelvű tájékoztató is fogadja a látogatókat.
Fotók: Sándor-palota