A Habsburg Ottó 1989. február végi / március eleji látogatását megelőző néhány magánlátogatás és a kiemelkedő nézettséget hozó Isten akaratából című portréfilm már együttesen jelentős érdeklődést váltottak ki, ami a sűrű program során több alkalommal is nyilvánvalóvá vált. A volt trónörökös az Európai Parlament delegációjának tagjaként három és fél napot töltött Magyarországon. Többek között miniszteriális szintű megbeszéléseken is részt vett, és interjúkat adott, magánbeszélgetéseket folytatott különböző közéleti személyiségekkel.
A Gellért Szállóban lévő „főhadiszálláson” egymásnak adták a kilincset a különböző televízió- és rádiótudósítók, többek között az amerikai ABC News, a német ARD és a Magyar Televízió stábja. Február 28-án az Európai Művelődési Társaság szervezésében a Kárpátia Étteremben a magyar kulturális, tudományos élet képviselői előtt tartott előadást. Másnap reggel Nyers Rezső államminiszterrel találkozott, majd további megbeszélések után az Isten akaratából filmet tekintette meg a delegáció többi tagjával együtt. A vetítésre a MOKÉP Báthory utcai ún. filmfőigazgatósági vetítőtermében (amelyben egyébként nem sokkal korábban még hetente egyszer, pénteken vagy szombaton délután a Politikai Bizottság tagjai – gyakran Kádár János is – kikapcsolódásként szórakoztató filmeket tekintettek meg) került sor. A programot követően fogadást tartottak a magyar filmszakma képviselőinek társaságában, este pedig a Rajk László Szakkollégiumban, a Horánszky utcában (akkor Makarenkó utca) tartott előadást Ottó. A 150-200 fős előadóban nagyjából 400 ember zsúfolódott össze, még az ablakpárkányokon is álltak, hogy részt vegyenek a „közös európai haza” témakörben tartott előadáson és kötetlen beszélgetésen.
Március 2-án reggel Habsburg Ottó Szűrös Mátyással, az Országgyűlés elnökével találkozott, majd további megbeszélések után a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület meghívására előadást tartott az ELTE Gólyavárában mintegy kétezer kíváncsi és lelkes ember előtt. Az egyórás programot a Magyar Rádió is rögzítette. A beszélgetés a szabad véleménynyilvánítás különleges kordokumentuma, ami kiválóan illusztrálta a megváltozóban lévő politikai helyzetet Magyarországon. Szó esett többek között Habsburg Ottó és Magyarország viszonyáról, állampolgárságáról, európai csatlakozási lehetőségekről, az erdélyi helyzetről, a Szovjetunióval való kapcsolatról, mindvégig átitatva egy igazi „européer” államférfi gondolkodásmódjával és elkötelezettségével Magyarország és az egységes Európa iránt. A most bemutatott fotósorozat ezen pár nap eseményeiből ad ízelítőt, és hűen reprezentálja azt a rendszerváltás környéki euforikus hangulatot, amelyben 1989 kora tavaszán Habsburg Ottót fogadták Magyarországon.
Dékány Szilveszter
Fotók: Zay Péter – HOA Gyűjtemény Fotótár, Fortepan/Szigetváry Zsolt