Éves beszámoló 2023

Szerk.: Herczeg Lili, Vasbányai Ferenc

A Habsburg Ottó Alapítvány kiadványai 12. (2024)

Habsburg Ottó élete során tudatosan alakította és ápolta lenyűgözően szerteágazó kapcsolatrendszerét, amely az Alapítványnál elvégzett munka közben folyamatosan elénk tárul. A feldolgozott dokumentumok, fényképek által újabb és újabb történelmi, személyes, akár magánéleti összefüggések bontakoznak ki, amelyeket 2023-ban is igyekeztünk egy-egy évfordulóhoz, eseményhez kapcsolódva bemutatni. Névadónk előszeretettel emlegette családjának több évszázados befolyását Európa történelmére, mindig világossá téve, hogy ez a dinasztikus tapasztalat miképp alakította az ő gondolkodását. A történelemnek e folytonossága vált tetten érhetővé számos alkalommal rendezvényeink során: lett légyen szó az Élysée-szerződés aláírásának, vagy a maastrichti megállapodás ratifikációjának évfordulójáról, a közép-európai együttműködésről, Henry Kissinger 100., vagy hősének, Metternich herceg születésének 250. jubileumáról. Habsburg Ottó levelezésében, cikkeiben, tanulmányaiban minden egyes témával kapcsolatban kirajzolódik az a nagyobb ív, amely történelmi összefüggések által segít megérteni napjaink Európájának ellentmondásait is. Alapítványunk számára nagy öröm és megtiszteltetés, hogy 2023-ban a hazai és a nemzetközi tudományos és politikai élet megannyi jeles személyisége támogatta munkánkat, volt aktív részese programjainknak.

ISSN: 2732-3366; 2939-5453

Szerző: Herczeg Lili, Vasbányai Ferenc (szerk.)

Megjelenés éve: 2024

Kiadó: Habsburg Ottó Alapítvány