A Japan Air Lines repülőgépe előtt lencsevégre kapott mosolygós pár Habsburg Ottó és felesége, Regina. 1966. szeptember 3-án Párizsból indulnak Tokió felé, ahol Ottó már visszajáró vendég, hiszen 1962 óta a császári udvar és más intézmények is szívesen veszik tanácsait, megbecsülik nemzetközi tapasztalatait, politikai lényeglátását. Azért választottuk ezt a képet immáron ötödik Éves beszámolónk címlapjára, mert Alapítványunk aktív működésének 2019-es kezdete óta az elmúlt év volt az első alkalom, amikor Európán kívül mutatkozhattunk be „Habsburg Ottó – Életút és örökség” kiállításunk japán nyelvű változatával, valamint egy konferenciával, amely névadónk kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszerére és Japán, illetve Európa viszonyára fókuszált. E vonatkozásban is nyilvánvalóvá vált, hogy Habsburg Ottó milyen máig tartó hatást gyakorolt egykori beszélgetőpartnereire, gondolatai miként alakították a modern Japán külkapcsolatainak formálódását.
Tokiói megjelenésünk, melyhez sok segítséget kaptunk ottani nagykövetségünktől és kulturális intézetünktől, része volt annak a programsorozatnak, amit Magyarország uniós elnöksége alkalmából állítottunk össze. Távol-keleti találkozásaink során nyert gyakorlati bizonyítást az, amit Habsburg Ottó oly sokszor megfogalmazott: globális összefüggésben Közép-Európa és benne Magyarország csakis egy nagyobb egység, az Európai Unió tagjaként tudja hallatni hangját, érvényesíteni érdekeit.
Szintén uniós elnökségünk programjainak keretében láthattuk vendégül a Magyar Nemzeti Levéltárral együttműködve az EU-s tagállamok nemzeti és külügyi archívumainak vezetőit. E tanácskozások méltóképpen igazolták vissza azt a törekvésünket, hogy tevékenységünket – azon belül is a levéltári munkát – minél inkább a nemzetközi tudományos élet részévé tegyük. A Habsburg Ottó hagyatéka iránti nemzetközi érdeklődés gyűjteményünk egyre magasabb feldolgozottsági szintje és könnyebb digitális elérhetősége által tovább nőtt, ami segíti az intézményes kapcsolatok kiépítését.
Örömmel tapasztaljuk, hogy eddigi tevékenységünk nyomán egyre nagyobb bizalommal fordulnak hozzánk a Habsburg család különböző tagjai, kisebb-nagyobb irategyütteseket, tárgyakat ajánlva fel gyűjteményünknek. 2024 legjelentősebb gyarapodása Heinrich Degenfeld hagyatékának beérkezésével következett be. Habsburg Ottó nevelője és titkára több mint ötven éven át a család legfőbb bizalmasa volt, hagyatéka rengeteg érdekes dokumentumot, tárgyat tartalmaz. Ezek közül az egyik legizgalmasabb II. József császár utazóoltára, amelyet – az immáron évekre visszatekintő kiváló együttműködésünk jeleként – a Pannonhalmi Bencés Főapátság gyűjteményében helyeztünk el. A szerzetesrendnek tett gesztussal járultunk hozzá a „kalapos király” által elrendelt egykori feloszlatás egyfajta szimbolikus restitúciójához.
Ezúton is köszönjük a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő támogatását, mint ahogy azon kollégáink, barátaink jóindulatát, odafordulását, akik tanácsaikkal, előadásaikkal, írásaikkal segítik munkánkat. Közülük Martonyi János professzor, korábbi külügyminiszter francia nyelvű írásait kerek születésnapja alkalmából meg is jelentettük, La continuité de l’Histoire (A Történelem folytonossága) címmel – ezzel fejezve ki azt a reménységünket, hogy – amint Martonyi professzor írásai – a Habsburg Ottó Alapítvány tevékenysége segíthet korunk egyre összetettebbé váló nemzetközi viszonyainak megértésében.
Köszönjük a tevékenységünk iránti megtisztelő érdeklődését, szeretettel várjuk rendezvényeinken a továbbiakban is.
2024-es Éves beszámolónkhoz jó olvasást kívánunk!