PROGRAMOK

A tőlünk telhető legjobbat – Kiállítás Tihanyban

IV. Károly király boldoggá avatásának 20. évfordulója alkalmából a Habsburg Ottó Alapítvány és a Tihanyi Bencés Apátság emlékkiállítást rendez, melynek megnyitójára szeptember 7-én, szombaton 11 órától kerül sor.

Regisztrálok

Tihanyi Bencés Apátság Galériája,
Tihany, I. András tér 1.

Időpont

kezdete

2024.09.07.
Szombat11:00

vége

2024.09.07.
Szombat12:00

Habsburg-Lotaringiai Károly, I. Ferenc József utódja alig két évig volt az Osztrák–Magyar Monarchia uralkodója (1916–1918). Nem csoda, hogy személye megosztotta kortársait: sorsszerű fordulatokat követően, eszmerendszerek válságában, egy világháború közepén, nacionalista indulatok és társadalmi forrongások idején került a császári-királyi trónra. Hű támogatók és gyűlölködő ellenségek között kellett „embernek maradnia az embertelenségben”, vállalnia a felfogása szerint Istentől rárótt felelősséget népei boldogulásáért.

Hívei nagyra értékelték őt keresztényi erényeiért, melyeket igyekezett gyermekei nevelésében is érvényesíteni – nemcsak Istenbe vetett rendíthetetlen hitét, hanem kötelességtudatát és vitathatatlan jobbítani akarását. Elsőszülött fiában, Ottóban mély nyomot hagyott édesapja értékrendje és szebb jövőt célzó elképzelései. Ezeket azonban paradox módon már trónját vesztett uralkodóként osztotta meg gyermekeivel, megvalósításukra Károly életében nemigen kerülhetett sor.

Károly életpályájának megítélése a halála óta eltelt több mint száz év alatt szélsőséges változásokon ment át, és ma sem mentes az ellentmondásoktól. Húsz évvel ezelőtti boldoggá avatása tisztelői szemében lámpássá tette őt, amely rávilágíthat az örök értékek fontosságára az emberi távlatú gondolkodásban.

A Habsburg Ottó Alapítvány ezzel az emlékkiállítással tiszteleg névadója édesapja előtt.

Meghívó

A kiállítás megtekinthető a Tihanyi Bencés Apátsági Múzeum nyitvatartási ideje szerint 2024. szeptember 6. és november 3. között.