PROGRAMOK

V4 33 – EU 20 Visegrád és az európai együttműködés

A Habsburg Ottó Alapítvány és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézete konferenciát szervez a Visegrádi Nyilatkozat aláírásának 33., valamint annak 20. évfordulója alkalmából, hogy a négy ország belépett az Európai Unióba.

Regisztrálok

Budapest,
Nemzeti Közszolgálati Egyetem

Időpont

kezdete

2024.04.04.
Csütörtök09:00

vége

2024.04.04.
Csütörtök13:00

EU Presidency Talks

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézete és a Habsburg Ottó Alapítvány konferenciát szervez, melynek címe

V4 33 – EU 20
Visegrád és az európai együttműködés

A visegrádi együttműködés története 1335-ig nyúlik vissza, amikor Károly Róbert magyar király először hívta meg a visegrádi királyi palotába III. Kázmér lengyel és Luxemburgi János cseh uralkodót. A Visegrádi Nyilatkozat aláírására 1991-ben került sor, majd a 4 ország 2004-ben egyszerre lépett be az Európai Unióba. A visegrádi együttműködés napjainkban épp olyan fontos, mint 700, 33 vagy 20 évvel ezelőtt, hiszen – mint az uniós tagállamok regionális együttműködése – hozzájárulhat a közös érdekérvényesítő képességhez. Ugyanakkor az elmúlt időszak a visegrádi együttműködés számára sem volt könnyű, így most még fontosabb a jövőbe tekinteni, miközben igyekszünk a jelenre is reflektálni.

A konferencia egyúttal a College of Visegrad+ Weekend University nyitó rendezvénye, mely program célja, hogy közelebb hozza egymáshoz a négy ország fiataljait, ezzel is elősegítve a konstruktív párbeszédet.

8.40–9.00 Regisztráció
9.00–9.05 Megnyitó
Prőhle Gergely, programokért felelős igazgató, John Lukacs Intézet, Nemzeti Közszolgálati Egyetem; igazgató, Habsburg Ottó Alapítvány
9.05–9.15 Köszöntő beszédek
Deli Gergely, rektor, Nemzeti Közszolgálati Egyetem
Bartók Béla: Három rondó szlovák népi dallamokra. Második darab – Vivacissimo
Ugrósdy Márton, helyettes államtitkár, Politikai Igazgatói Iroda
Frédéric Chopin: Étude op.10, Nr. 12 (,,Forradalmi etűd”)
9.15–10.00 Keynote lecture: Közép Európa története a Visegrádi Kongresszustól a Visegrádi Együttműködésig
Petr Mareš, ügyvezető igazgató, Nemzetközi Visegrádi Alap
Antonín Dvořák: Gesz-dúr Humoreszk
10.00–10.45 Bevezető kerekasztal-beszélgetés: A visegrádi együttműködés a XX. és a XXI. század fordulóján
Ladislav Cabada, rektorhelyettes, Prágai Metropolitan Egyetem
Marcel Dolobáč, dékánhelyettes, Pavol Jozef Šafárik Egyetem Jogi Kar
Piotr Szwedo, az OKSPO Center for Foreign Law Schools vezetője, Jagiellonian Egyetem
Bába Ivána Külügyminisztérium korábbi közigazgatási államtitkára
Moderátor: Prőhle Gergely, programokért felelős igazgató, John Lukacs Intézet, Nemzeti Közszolgálati Egyetem; igazgató, Habsburg Ottó Alapítvány
10.45–11.00 Kávészünet
11.00–12.30 Nagyköveti kerekasztal: Ideák és valóság – a V4 jövője
Eva Dvořáková, a Cseh Köztársaság magyarországi nagykövete
Gabriel Szőke, a Szlovák Köztársaság Külügyi és Európai Ügyek Minisztériumának V4-es osztályvezetője
Sebastian Kęciek, Lengyelország magyarországi nagykövete
Varju Krisztina, európai kapcsolatok fejlesztéséért felelős helyettes államtitkár, Külgazdasági és Külügyminisztérium
Moderátor: Liliana Śmiech, Nemzetközi Főigazgató, Nemzeti Közszolgálatai EgyetemNagy Dénes András, College of Visegrád+ program koordinátor, John Lukacs Intézet, Nemzeti Közszolgálati Egyetem
12.45–13.45 Ebéd

Zongorán közreműködik Dömötör Máté.

A konferencia nyelve angol-magyar, szinkrontolmácsolást biztosítunk.