Habsburg Ottót számos kötelék fűzte Szászországhoz. Ezek közül talán a legmeghatározóbb az a tény, hogy nagyanyja, Károly császár és király édesanyja Maria Josefa szász királyi hercegnő (1867–1944), a későbbi I. György szász király leánya komoly hatással volt a neveltetésére. A léha életvitelű férjét korán elveszítő szentéletű asszony egyfajta családi példaképpé vált, aki származása által Szászország Ausztria iránti történelmi, politikai kötődését is kifejezte. Az 1866-os porosz–osztrák háborúban ugyanis Szászország Ausztria oldalán harcolt, a veszteséget követően pedig I. Ferenc József maga kérte a győztes Bismarck kancellártól, hogy Szászország megőrizhesse viszonylagos önállóságát. E történeti összefüggésekről az évszázados dinasztikus kapcsolatokat is felvázolva ihletett sorokkal emlékezik meg Habsburg Ottó a Damals begann unsere Zukunft című könyvében, amelyet Alapítványunk a közeljövőben magyarul is megjelentet.
Maria Josefa szász királyi hercegnő
A Szászországból érkezett népes csoportot Prőhle Gergely, Alapítványunk igazgatója köszöntötte és avatta be tevékenységünk részleteibe. Vendégeink ezután megtekintették Habsburg Ottó néhány ismertebb személlyel folytatott, gyűjteményünkben őrzött levelezését, a könyvtári állomány különlegesebb darabjait, illetve a királyi pár koronázásakor használt térdeplőpárnát. Látogatásuk végeztével az Evangélikus Országos Levéltárban Luther Márton végrendeletének hiteles másolatát láthatták, valamint jártak az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárban.
A látogatás – a szakmai érdeklődésen túl – egyben a szász uralkodó ház, a Wettinek és a Habsburgok kapcsolattörténetét bemutató, közös szervezésű kiállítás felé tett első lépés is volt.