Hírek


A haza nem hitbizomány – a királyhű Károlyi

2025. július 4-én a fehérvárcsurgói Károlyi-kastélyban nyílt kiállításunk.

A haza nem hitbizomány – a királyhű Károlyi

2025. július 4-én a fehérvárcsurgói Károlyi-kastélyban nyílt kiállításunk.

Alapítványunk Fehérvárcsurgón nyitotta meg legújabb időszaki kiállítását IV. Károly király emlékére, amely egyúttal bepillantást enged a Károlyi család két kiemelkedő alakjának egymáshoz és IV. Károlyhoz fűződő kapcsolatába. Gróf Károlyi Mihály (1875–1955), az ellenzéki politikus, majd a köztársaság miniszter- és államelnöke, valamint féltestvére, gróf Károlyi József (1884–1934), a legitimista mozgalom egyik vezetője, Fejér vármegye főispánja egymást szerető fivérek, ugyanakkor kiemelkedő, bár igencsak különböző beállítottságú politikusai voltak a magyar történelem egyik legturbulensebb időszakának, amelynek következményei máig érezhetőek.

Habsburg Károly osztrák császár és magyar király rövid uralkodása, száműzetése és halála a kiállítás által elmesélt történet egyik oldala. Gróf Károlyi József alakja, munkássága, szellemisége a másik vezérfonal. Elsődleges célunk volt bemutatni felelősségérzetét, emberi helytállását egy olyan korszakban, amikor Magyarország sorsának alakulása számos külső tényezőtől függött, és a királyhűség korántsem volt magától értetődő. Az uralkodó váratlan halálát követően a gróf segítő támogatása, a józan mérlegelés és a hazai viszonyok ismerete döntő jelentőségű volt az özvegy királyné és a dinasztia számára – ahogyan annak későbbi feje, Habsburg Ottó szellemi fejlődése, történeti-politikai világlátása szempontjából is. Károlyi József halála után nyilvánosságra került – de már 1922-ben megfogalmazott – végrendelete pedig a legnemesebb arisztokrata magatartásforma képviselőjének személyiségét tárta fel, kiváltva kortársai tiszteletét. A kiállítás címe Márai Sándornak az elhunyt főispán végrendeletéről írt cikkéből származik (amely tudomásunk szerint később sem jelent meg sehol írásainak gyűjteményes kiadásaiban, üzenete ugyanakkor a ma emberének is szólhat):

„Volt egy fajta magyar nagyúr, akit nem a címe avatott arisztokratává; s aki e sorokat írta, ehhez a fajtához tartozott. A nemzedék kiveszőben van. Ez a fajta tudta még, hogy a »haza« nem szinonimája a »hitbizomány«-nak … Akik helyükbe lépnek, olvasgassák, ha már mást nem olvasnak, a családi archívban néhanapján ennek a kipusztuló emberfajtának végrendeletét.”

Vendégeinket a házigazda, Károlyi György gróf, Károlyi József unokája köszöntötte, aki elmondta, milyen fontos számára családja és különösen nagyapja öröksége: „Amire a legbüszkébb vagyok, azt tulajdonképpen nagyapám maga írta meg az emlékezésében: »nem politikai ambíciók, vagy nagyravágyás vittek engem az ő [= a király] útjába, hanem az őseinktől örökölt hagyományos, alkotmányos királyhűség, melyet az októberi forradalmi szellemmel szemben a hitemhez és hazámhoz ragaszkodással együtt legdrágább kincsemként őrzök«.” A teljes beszéde ide kattintva olvasható.

Magyarország kormánya részéről Lánszki Regő, építészeti államtitkár méltatta Károlyi József gróf és IV. Károly életútját, hangsúlyozva, milyen útmutatással szolgálhat példájuk:

„… Károlyi József gróf … nem a siker reményében, hanem meggyőződésből, hűségből állt IV. Károly mellé. … féltestvérét, Károlyi Mihályt sem gyűlölettel, hanem felelősséggel ítélte meg: amikor szükség volt rá, szembeszállt vele, ha az ország érdeke úgy kívánta – de amikor eljött az idő, képes volt megbocsátani is. Sőt, fiát arra intette: ha úgy adódik, gondoskodjon féltestvére családjáról. … IV. Károly és Károlyi József gróf példája – mindannyiunk számára üzenet: nem az számít, hogy mekkora hatalom jutott a kezünkbe, hanem az, mit kezdünk vele.”

A megnyitón Fülei Balázs zongoraművész Schubert és Debussy műveit szólaltatta meg, ezt követően az érdeklődőket Fábry Eszter kollégánk, a kiállítás kurátora kalauzolta a kiállítóteremben.

A tablókat vitrinekben elhelyezett tárgyak egészítik ki, részben az utolsó magyar király és királyné koronázásához (1916) kapcsolódóan, részben a Károlyi család fennmaradt tárgyaiból. Ezenfelül Károly király és Zita királyné, valamint a gyermek Ottó személyes tárgyaiból is látható egy válogatás, amelyek a száműzetés idején is velük voltak, és amelyeket a Habsburg Ottó Alapítvány őriz.

Tárlatunk 2025. szeptember 20-ig tekinthető meg a kastély látogatóközpontjában.