A magunkban hordozott trauma

NKE Eötvös József Kutatóközpont Közép-Európa Kutatóintézete, A Ludovika Egyetemi Kiadó, a Trianon 100 Kutatócsoport és a Habsburg Ottó Alapítvány közötti együttműködés keretében született Trianon enciklopédia című kiadványt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen mutatták be március 19-én.

A magunkban hordozott trauma

A neves szakértők által írt és szerkesztett könyv alapos áttekintést ad a békeszerződésről és annak hazai és nemzetközi utóhatásáról, árnyalja a Trianont övező történelmi folyamatokról és értelmezésekről szóló tudományos diskurzust és közbeszédet. Alapítványunk egyik kollégája, Szűts István Gergely írása is megtalálható a mintegy 70 miniesszé között, amelyek a magyar történelem e sorsfordító mozzanatát kívánják meg értelmezni.

Hatos Pál, az Eötvös József Kutatóközpont Közép-Európa Kutatóintézet vezetője köszöntötte az érdeklődő közönséget, majd köszönetet mondott Alapítványunknak a kiadásban nyújtott segítségért. Fejérdy Gergely, tudományos igazgatóhelyettesünk válaszában az utolsó magyar trónörökös és a történelmi Magyarország sorsának párhuzamára emlékeztetett.

Az Ablonczy Balázs, Hatos Pál, Nagy Szabolcs, Szeghy-Gayer Veronika és Zahorán Csaba szerkesztésében megjelent, közel 40 szerző 71 szócikkét tartalmazó kötetet Romsics Gergely mutatta be a hallgatóságnak. Elemzését kerekasztal-beszélgetés követte, amelyen a recenzens kérdéseire válaszolva Jeszenszky Géza történész-diplomata, Ablonczy Balázs és Hatos Pál osztott meg részleteket vállalkozás műhelytitkairól: a kötet szerkesztésének elveiről, az írások történészi látásmódjáról, módszertanáról. Egyetértettek abban, hogy Trianon 104 évvel megtörténte után jó esetben is csupán részben feldolgozott traumaként él a magyar társadalom kollektív emlékezetében. A történészek feladata ezért nemcsak a mítoszok rombolása, de olyan közérthető, lényegre törő válaszok megfogalmazása, amely utat talál a mai olvasókhoz. Ennek a szándéknak igyekszik megfelelni a bemutatott könyv, amelyet – mint elhangzott – célszerű lenne világnyelvekre és a környező országok nemzeti nyelveire is lefordítani.

A Trianon enciklopédia megvásárolható a Ludovika Egyetem Kiadó honlapján és a nagyobb könyvesboltokban.

Képek: Szilágyi Dénes (NKE)