A Tihanyi Bencés Apátság Galériájában nyílt tárlat címe – „A tőlünk telhető legjobbat…” – Habsburg Ottó 1972-ben írt visszaemlékezéséből származik, melyben édesapja életútját áttekintve mérleget von, egyúttal azt is megállapítja, hogy az utolsó osztrák–magyar uralkodó életpályája – minden külső kudarc és veszteség ellenére – sikeres volt, hiszen tetteit mindvégig a címben foglalt életelvnek megfelelően alakította.
Mihályi Norbert Jeromos atya, a Tihanyi Bencés Apátság elöljárója köszöntőjében arról szólt, hogy a „királyőrző apátság” méltó helyet biztosít a tárlatnak. Ebben az épületben összeér a magyar királyság kezdeti és végső időszaka, hiszen az altemplomban nyugszik a 11. század közepén elhunyt I. András király, és 1921-ben itt töltötte száműzetése előtti utolsó napjait Magyarország boldoggá avatott uralkodója. IV. Károly minden erejével békére törekvő élete útmutatás, irányjelző mindnyájunk számára, figyelmeztetett a szerzetes.
Az utolsó császár és király életművéből a béketörekvés és a szövetségkeresés jelentőségét emelte ki Navracsics Tibor. A magyar kormány közigazgatási és területfejlesztési minisztere úgy látja, az a nemzet boldog, amelynek vezetői lelkiismeretükkel és szívükkel együtt élnek vele – erre szolgál jó példával IV. Károly uralkodása. A kis nemzetek fontosságára rávilágító, a közép-európai eszmét megújítani akaró utolsó magyar uralkodóról készült kiállítást végigjárva, a látogató számára is nyilvánvalóvá válik e gondolatok értékessége.
Prőhle Gergely, a Habsburg Ottó Alapítvány igazgatója arról beszélt, hogy névadónk hagyatékának feldolgozása során egyre nyilvánvalóbbá válik, milyen nagy hatással volt az atyai örökség Ottó életére és tevékenységére, kiemelve mindkettejük mély keresztény elkötelezettségét. A Navracsics Tibor által hangsúlyozott prioritások jelentek meg Ottónak az európai integráció megerősítése érdekében végzett munkájában, ugyanakkor a hitéből fakadó optimizmusa is vezette cselekedeteit –bizonyítva, hogy a keresztény elköteleződés, egyházi kötődés összeegyeztethető a modern gondolkodással. A jeles évforduló alkalmából megrendezett kiállítás ezekre az összefüggésekre is reflektál.
A tárlat törzsanyaga a Habsburg Ottó Alapítvány fotó-, dokumentum- és tárgyi gyűjteményéből származik. A vitrinekben ritka kincsek láthatók, például Zita királyné térdeplőpárnája a koronázásról, az esemény emlékére kiadott plakettek, Károly király ezüst rózsafüzére, valamint olyan imakártyák, amelyekre a volt uralkodó által használt vászonnemű kis darabjait varrták. A házigazda külön megemlítette azt a tihanyi misekönyvet, amely az apátság ajándékaként került a Habsburg család tulajdonába. A kiállítás lezárásaként a látogatók eredeti filmrészleteket láthatnak IV. Károly és családja életéből, illetve itt található egy gyerekek számára készült kirakós játék is.
A megnyitón a közönség Vavrinecz András hegedűjátékát hallhatta, majd az eseményt fogadás zárta az apátsági épület teraszán.
A kiállítás kurátora Fábry Eszter, a Habsburg Ottó Alapítvány levéltárosa; a grafika Balázs Laura és Dékány Szilveszter közös munkája.
Külön köszönjük Mihályi Norbert Jeromos perjel, Barkó Gábor Ágoston alperjel atya, a Bencés Apátsági Múzeum igazgatója, valamint Simor Eszter és Szlavkovszky Mariann muzeológus, apátsági munkatársak segítő együttműködését!
A kiállítás 2024. november 3-ig tekinthető meg a Tihanyi Bencés Apátsági Múzeum nyitvatartási idejében.
Fotók: Halász Gábor