Boldog IV. Károly-díjban részesültek Alapítványunk munkatársai

Az utolsó magyar királyt, Alapítványunk névadójának édesapját húsz évvel ezelőtt, 2004. október 3-án II. János Pál pápa boldoggá avatta Rómában. A Károly Király Imaliga Magyar Tagozatának indítványozására még akkor létrehozták az Arany Érdemkereszt kitüntetést.

Boldog IV. Károly-díjban részesültek Alapítványunk munkatársai

Az egykori uralkodó tiszteletére és emlékére a Károly Király Imaliga Magyar Tagozatának akkori elnöke, Hittig Gusztáv kezdeményezésére – aki Alapítványunkkal is szoros kapcsolatban áll – alapították meg az Arany Érdemkereszt kitüntetést. A díjat olyan személyek kaphatják meg, akik „közösségi tevékenységükkel és munkájukkal hozzájárulnak Károly király tisztelete és az általa megjelenített közösségi értékek terjesztéséhez”. 2004-ben ötven fő részesült először ebben a kitüntetésben. Húsz évvel később, 2024. október 6-án ennek Boldog Károly-díjként felújított félminiatűr változatát huszonkét fő, köztük Alapítványunk számos barátja és két munkatársa, Kardonné Fábry Eszter és Fejérdy Gergely is átvehette.

Az eseményre a Szombathelyi Püspöki Palota dísztermében került sor közvetlenül annak a lakosztálynak a szomszédságában, ahol IV. Károly 1921. március 27. és április 5. között tartózkodott első magyarországi visszatérése idején. A hálószobában, amelyet ez alkalommal meg is lehetett tekinteni, egy, az utolsó magyar uralkodó aláírásával ellátott korabeli vendégkönyv is látható, illetve több olyan tárgy, amely az ő idejében is ott volt. A lakosztály hűen őrzi a százhárom évvel ezelőtti húsvét alkalmával megszálló különleges vendég emlékét.

A Szombathelyen megtartott ünnepélyen Székely János püspök és Kovács Gergely, a Károly Király Imaliga Magyar Tagozatának jelenlegi elnöke tartott beszédet, és adta át a kitüntetést. Itt többek között mindkét előadó hangsúlyozta, hogy a díjak átvétele az egykori uralkodó szellemében az általa fontosnak vallott értékek továbbadásához, a közösségi szolgálat végzéséhez adhat bátorítást. Ezt megszívlelve IV. Károly életének egyik legfontosabb üzenete állhat előttünk, amit Habsburg Ottó fogalmazott meg édesapja halálának ötvenedik évfordulóján: „Amikor az ember Teremtője elé áll, Őelőtte csak a kötelesség teljesítése és a jó szándék számít. Isten nem azt várja az emberektől, hogy győzelmi jelentéseket hozzanak neki. A sikert Ő adja. Tőlünk csak azt várja, hogy a tőlünk telhető legjobbat tegyük.”

Fotók: Magyar Kurír / Merényi Zita