A Magyar Történelmi Társulat rangos folyóiratában közölt cikk Habsburg Ottó életútjának kevéssé vagy egyáltalán nem ismert részleteit tárja fel, elsősorban a II. világháború időszakából. Munkatársunk a tanulmányhoz forrásként többek között a Belga Királyság Külügyminisztériumának levéltárában (Archives Diplomatiques de Royaume de Belgique Ministère des Affaires étrangeres) található, azonban tudományos kutatás tárgyát eddig nem képező iratanyagot használta.
A száműzetésbe kényszerült Habsburg család 1929 és 1940 között Belgiumban élt. Alapítványunk névadója tizenhét éven át rendelkezett e nyugat-európai ország által kiállított útiokmánnyal. Belga diplomáciai útlevelének köszönhetően sikerült az Egyesült Államokba menekülnie a német offenzíva elől, és később, 1944 novemberében visszatérnie az európai kontinensre. Az okmány később azonban jelentős vihart kavart a tengerentúlon, miután egy kongresszusi képviselő annak visszavonását követelte – mint kiderült, elsősorban a londoni csehszlovák emigránskormány felbujtására. A belga hatóságok számára kellemetlen volt az ügy, ezért a háború után ellenezték Habsburg Ottó letelepedését országukban, aki 1946-tól, ausztriai visszatérési kísérletét követően, rövid időre teljesen hontalanná vált. Végül kiterjedt kapcsolatai hálójának köszönhetően a Máltai Lovagrend, illetve a Monacói Hercegség állított ki számára útlevelet.
A tanulmány különleges megközelítése érdekes betekintést kínál Habsburg Ottó II. világháború alatti, és az azt követő néhány évébe, továbbá a korszak nemzetközi kapcsolatainak kontextusa is új megvilágításban rajzolódik ki.
A cikk teljes terjedelmében rövidesen elérhető lesz a www.szazadok.hu felületén is.