Hírek


Habsburg Ottó-kiállítás Karlsruheban

A Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Stuttgart szervezésében újabb állomásához érkezett a Habsburg Ottó életútját bemutató kiállítás.

Habsburg Ottó-kiállítás Karlsruheban

A Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Stuttgart szervezésében újabb állomásához érkezett a Habsburg Ottó életútját bemutató kiállítás.

„Habsburg Ottó – Életút és örökség” című utazókiállításunk 2024. december 13-án az Európai Unió Karlsruhéban működő iskolájában, az Europäische Schule-ban nyílt meg. A több mint 900 diákot nevelő tanintézet nemrég kinevezett magyar igazgatója, Munkácsy László üdvözlő beszédében az európai gondolat erős megjelenését és a szervezők közötti kiváló együttműködést méltatta. Elmondta, hogy iskolájukban szinte valamennyi EU-tagországból tanulnak gyermekek, akiknek szülei javarészt uniós intézményekben dolgoznak. Egyúttal jelezte, hogy az iskola az eredményes projektre építve a jövőben minden soros elnökséget betöltő országnak felkínálja a lehetőséget hasonló rendezvények megszervezésére.

Hugelmann Sarolta tanárnő vezényletével az iskola zenekara először az Európai Unió himnuszát játszotta el, majd a későbbiekben több zenés betéttel aratott nagy tetszést a szép számú közönség előtt. A karnagy elmondta, hogy a névadónk életét és az európai gondolat jegyében folytatott fáradhatatlan küzdelmét bemutató kiállításból kiindulva a gyerekekkel külön foglalkozásokat is tartottak: közösen kutatták Habsburg Ottó életének egyes fordulópontjait, ismerkedtek a források révén vele, munkájával és családjával. A gyűjtőmunkáról az egyik tanuló számolt be az ünnepségen.

Bernd Posselt, Habsburg Ottó egykori közeli munkatársa, az Európai Parlament korábbi tagja személyesen ugyan nem tudott részt venni a rendezvényen, azonban elküldte üzentét. A CSU elnökségének közép- és kelet-európai kapcsolatokért felelős vezetője Ottónak a rendszerváltás éveiben és a térség országainak csatlakozási folyamatában játszott sorsdöntő szerepét részletezte.

Tom Høyen, az Europäische Schule korábbi igazgatója – korábban Dánia EU-minisztere, az Európai Parlament tagja – előadásában részletesen bemutatta Habsburg Ottónak az európai integráció kiteljesítéséért folytatott küzdelmét.

A Liszt Intézet részéről Dr. B. Szabó Dezső tartott bevezetőt. A kultúrdiplomata örömének adott hangot, hogy az általa vezetett intézmény újabb együttműködő partnerre lelt az iskola részéről, s az együttműködés folytatására tett ígéretet. Kulcsfontosságúnak tartja, hogy elérjék a fiatal európai polgárokat, felhívják a figyelmüket hazánkra, és megismertessék őket a magyar kultúrával. Ezután személyes élményeit osztotta meg a közönséggel: hogyan ismerte meg Habsburg Ottót, hogyan került kapcsolatba a Páneurópai Társasággal, annak ifjúsági tagozatával, amelyet akkoriban éppen Bernd Posselt és Ottó egyik leánya, Habsburg Douglas Walburga vezetett. Végezetül köszönetet mondott Prőhle Gergelynek és Alapítványunknak, hogy a kiállítást a rendelkezésükre bocsátottuk.

Dr. B. Szabó Dezső intézetvezető