Könyvbemutató Madeirán

Exiled on Madeira című kiadványunk bemutatójára került sor Funchalban 2024. október 16-án. A rendezvényen, ami hazánk uniós elnökségi programjának, valamint a magyar-portugál diplomáciai kapcsolatok felvételének 50 éves évfordulójáról megemlékező eseménysorozatnak is része, beszédet mondott Miguel Albuquerque, a madeirai regionális kormány elnöke, és részt vett Fábián Emília, Magyarország lisszaboni nagykövete is.

Könyvbemutató Madeirán

A valaha angol golfklubként működő Quinta Magnolia kulturális központban nagy érdeklődés övezte könyvünk bemutatóját, hiszen a kiadás célja bevallottan az volt, hogy a Madeirára látogató nemzetközi közönség számára minél inkább érthetővé tegye a szigeten mindmáig tapasztalható tiszteletet, ami IV. Károly személyét övezi. Fejérdy Gergely, Alapítványunk tudományos igazgatóhelyettese, a kötet egyik tanulmányának szerzője néhány fényképpel bemutatta a császári-királyi család életét a száműzetésben, az ahhoz vezető folyamatot. Prőhle Gergely arról beszélt, hogy a 10 évesen a ravatalnál megálló Habsburg Ottó mi mindent tanult édesapjától, miként hatottak rá azok a kormányzati reformelképzelések, amelyeket Károly az Osztrák-Magyar Monarchia végóráiban a kis nemzetek érdekében kívánt bevezetni, és mindez – a szubszidiaritás elvének hangsúlyozásával – miként vált az 1979-től 1999-ig európai parlamenti képviselőként tevékenykedő egykori trónörökös politikai credojává is. Mind Portugália, mind Magyarország számára fontos ez napjaink Európájában – így válhat egy IV. Károly utolsó hónapjait dokumentáló kötet bemutatója a féléves magyar uniós elnökség szempontjából is relevánssá. Az utolsó magyar király boldoggá avatásának 20. évfordulóján ezek az összefüggések különösen is figyelemre méltóak.

Madeira Regionális Kormányának vezetője arról beszélt, hogy a szigeten máig különleges szeretet övezi IV. Károly személyét, vagyis sajátos módon él tovább az a hangulat, ami a Habsburg család korabeli jelenlétét is kísérte, és ami a fényképeken is jól látszik. A kormányzó kiemelte, hogy Madeira és Magyarország kapcsolata, ami az uralkodó és családjának száműzetése révén alakult ki, napjainkban a turizmus és a kulturális együttműködés forrása, fontos alakítója országaink diplomáciai összeköttetésének, ami idén 50 esztendős. Albuquerque beszámolt Habsburg Ottóval való találkozásairól is, akitől – mint mondta – sokat tanult az európai politikai folyamatokról.

Mindhárom előadó köszönetet mondott a forráskiadvány anyagának jelentős részét őrző Madeirai Regionális Könyvtár és Levéltár együttműködéséért, a sziget kulturális és turisztikai államtitkárságának aktív szervező munkájáért, és az egész madeirai-magyar kapcsolatrendszert kézben tartó tiszteletbeli konzul, Pedro Ferreira lelkes aktivitásáért. Az eseményen – amit kerti fogadás zárt – számos más notabilitás mellett részt vett Funchal püspöke, Msgr. Nuno Brás da Silva Martins, aki másnap fogadta Alapítványunk vezetőit, és bemutatta a királyi család madeirai hónapjait, és a Károly boldoggá avatásának folyamatát dokumentáló iratokat, amelyeket a püspöki levéltár őriz. A madeirai vendéglátók jelezték, hogy támogatnák könyvünk portugál nyelven való megjelentetését és köszönettel vennék, ha Alapítványunk részt venne a császári-királyi család felújított funchali lakhelyének belső kialakításában is.