Hírek


Ottó-vacsora Sir Winston emlékére

Habsburg Ottó 112. és Winston Churchill születésének 150. évfordulója alkalmából 2024. november 23-án tartottuk hagyományos ünnepi vacsoránkat a Pesti Vigadóban.

Ottó-vacsora Sir Winston emlékére

Habsburg Ottó 112. és Winston Churchill születésének 150. évfordulója alkalmából 2024. november 23-án tartottuk hagyományos ünnepi vacsoránkat a Pesti Vigadóban.

Az est résztvevőit Nagy István köszöntötte. Alapítványunk kuratóriumának elnöke örömét fejezte ki amiatt, hogy idén is közel kétszázan gyűltek össze Habsburg Ottóra emlékezve – köztük a Habsburg család tagjai: Habsburg György és Eilika, valamint Severin Meister, Habsburg Gabriella fia; a kuratórium tagjai, a pénteki konferencia előadói, diplomaták, hazai közgyűjtemények és szervezetek vezetői. Egyben megragadta az alkalmat, hogy röviden értékelje az elmúlt esztendőt, és köszönetet mondjon munkatársainknak az elvégzett munkáért.

Prőhle Gergely igazgató ezt követően elmondta: az idei vacsora és az előző napi konferencia névadónk brit kötődéseire, különösen pedig Sir Winston Churchillel való kapcsolatára koncentrált. Ennek apropóján szólította színpadra Kumin Ferencet, Magyarország Nagy-Britanniába akkreditált nagykövetét. A diplomata felelevenítette, hogy az együtt gondolkodás júniusban, közös londoni konferenciánkon vette kezdetét. Ezen elhangzott, hogy Habsburg Ottó egy egész életen át tartó, Európa szolgálatába állított tevékenységért 2007-ben megkapta a hétszáz éves múlttal rendelkező Worshipful Company of Gardeners szervezet rangos „Freeman of the City” elismerését. A nyári konferencián – számos notabilitás mellett – jelen volt Adam Fergusson, Habsburg Ottó európai parlamenti képviselőtársa, barátja, neves közgazdász és újságíró, a When Money Dies című bestseller szerzője is. A júniusi esemény alkalmat teremtett hazánk számára, hogy bemutassa az Európai Unió Tanácsa elnökségének célkitűzéseit, a mostani vacsora pedig arra, hogy a féléves megbízás végéhez közeledve felidézzük a volt európai parlamenti képviselő gondolatait – mutatott rá a nagykövet.

A vacsora díszvendége Lord David Alton of Liverpool, a Lordok Házának tagja volt, aki beszédében a 150 éve született Winston Churchill és Habsburg Ottó gondolkodásának közös pontjaira hívta fel a figyelmet, majd névadónkhoz fűződő személyes emlékeit is felelevenítette. Úgy fogalmazott: „ezekben a csüggesztő és zavaros időkben szükségünk van két olyan ember inspirációjára és példájára, akik tudták, hogy biztonság és stabilitás nélkül nincs gazdasági jólét és fejlődés. Mindketten tudták, hogy a politikának és a politikusoknak szembe kell nézniük koruk szorongásaival – ha nem így tesznek, az ajtót nyit a populizmus, az autokraták és a szélsőségek előtt. Mindketten a centrum politikája mellett foglaltak állást. Mindkét férfi látta, hogy a diktatúra milyen veszélyeket jelent a világ demokráciáira nézve. Mindketten felismerték a nemzetiszocializmus veszélyét.  Mindketten elítélték az antiszemitizmust, és kiálltak az üldözött zsidók mellett. Sztálinban mindketten a hitleri barbárság folytatását látták. Mindketten szenvedélyesen hittek a demokráciában, a jogállamiságban, valamint az emberi jogok és az emberi méltóság védelmében. Mindketten elkötelezettek voltak a páneurópaiság mellett – ami egész Európát jelentette –, amelyet az Európai Parlamentben a még hiányzó államok számára fenntartott üres szék jelképezett, és bár a „vasfüggöny” kifejezés Churchilltől származik, mindkét politikus tudta, hogy az nem fog örökké fennmaradni.” Lord Alton beszéde teljes terjedelmében ITT olvasható.

Az est érdekes színfoltjaként – idén először – Apponyi mintás szalvétagyűrű egészítette ki a terítéket. A Habsburg család 1855 óta rendszeres megrendelője volt a Herendi Porcelánmanufaktúrának, maga Ottó is több alkalommal járt Herenden, mivel nagy tisztelője volt a magyar iparművészet leghíresebb márkájának. A manufaktúra mindmáig egyik legnépszerűbb motívuma a köztiszteletben álló diplomatáról, politikusról, gróf Apponyi Albertről, az egykori trónörökös egyik legfontosabb magyarországi támogatójáról kapta a nevét; személyéhez fűződik az Ottó születésnapja alkalmából rendezett vacsorák hagyományának megteremtése az 1920-as években, amelyeket kezdetben a Gellért Szállóban, később a Pesti Vigadóban rendeztek. Prőhle Gergely hangsúlyozta: a szalvétagyűrűk arra emlékeztetnek, hogy az Ottó-vacsorák vendégei részévé válnak egy generációkon átívelő közösségnek, támogatják a Habsburg Ottó által képviselt eszméket, és az Alapítvány tevékenységének követésével hozzájárulnak névadónk emlékének megőrzéséhez.

A beszédek között az egybegyűltek Fülei Balázs zongoraművész tolmácsolásában Ludwig van Beethoven Hét variáció a God Save the King dallamára, valamint – a skót származású Adam Fergusson előtt tisztelegve – Hat skót tánc (Écossaises) című műveit hallgathatták meg.

Fotók: Szabó Zoltán