Zászlót bontott a Habsburg Ottó emlékét őrző alapítvány

Az utolsó magyar király fia, Habsburg Ottó halálának nyolcadik évfordulójára emlékezett 2019. július 4-én a Habsburg Ottó Alapítvány a Pannonhalmi Főapátságban. A szervezet küldetése, hogy Habsburg Ottót mint államférfit, a magyarságért kiálló politikust mutassa be, valamint hogy kutathatóvá tegye és feldolgozza életművét.

Zászlót bontott a Habsburg Ottó emlékét őrző alapítvány

Az eseményen felszólalt Várszegi Asztrik püspök, korábbi pannonhalmi főapát, aki felidézte, hogy Habsburg Ottót gyermekkorában magyarországi bencés szerzetesek nevelték külföldön, ők tanították meg magyarul. Blazovich Jákó például megtanította a hazaszeretetre és arra az alaptételre, amit végül egész életén át képviselt: a népek nem ellenségei egymásnak.

A megemlékezésen Nagy István kuratóriumi elnök ismertette a 2017-ben megalakult Habsburg Ottó Alapítvány céljait. Elmondta: az elsődleges feladat Habsburg Ottó szellemi és tárgyi örökségének méltó módon történő megóvása, egységes gyűjteménnyé rendezése és kutathatóságának biztosítása. Emellett Habsburg Ottó munkásságát alapul véve egy jövőbe néző európai eszmerendszer kiépítésének támogatása.

A szervezet küldetése, hogy Habsburg Ottót mint államférfit, a magyarságért kiálló politikust mutassa be, valamint kutathatóvá tegye és feldolgozza életművét.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes beszédében kiemelte: a magyar nemzet nem felejtheti el Habsburg Ottónak, hogy a bajor kereszténydemokraták (CSU) politikusaként „egy emberöltőn keresztül” minden évben magyar nyelvű beszédet mondott az Európai Parlamentben, jelezve, hogy Magyarország szabad akaratából az Európai Unióban lenne, ott, ahová Szent István-i öröksége kötelezi, ahonnan „akarata ellenére csak a szovjet megszállás szakította ki”.

Prőhle Gergely, a Habsburg Ottó Alapítvány igazgatója elmondta, cél, hogy árnyalni lehessen az intézmény névadójáról kialakult képet: Habsburg Ottó egy vagány államférfi volt. Nemcsak tanúja, alakítója is volt a XX. századnak, aki a régi királyi család fejeként képes volt túllépni a birodalmi gondolkodáson. A nemzetek önrendelkezésének a híve volt, és ennek a szellemében dolgozott Magyarország függetlenségéért a szocializmus alatt is.

A gyűjtemény tartalmazza Habsburg Ottó különböző nyelveken megjelent politikai cikkeit, kiadott könyveit, könyvgyűjteményét, továbbá az államfőkkel, meghatározó politikusokkal történt beszélgetések alapján készült tanulmányokat, az Európai Parlamentben végzett húszéves munkájának beszámolóit, újságcikkeket, személyes iratait.

Nagy István beszéde (HOA NI Beszéd_Pannonhalma_20190704_végleges)