A Habsburg Ottóhoz sok szálon kötődő tudós magyar mérnök-közgazdász 2022 óta segítette munkánkat: megosztotta velünk személyes emlékeit, az egykori trónörökös családjával kapcsolatos tárgyi emlékekkel gazdagította gyűjteményünket, és rendszeresen részt vett rendezvényeinken, amelyek megvalósításában több ízben maga is szerepet vállalt.
Hittig Gusztáv nagyapja Melissa nővérnek – az Isteni Szeretet Leányai Kongregáció tagjának –, Habsburg Ottó első magyar nevelőjének volt a testvére. A szerzetesnővér 1918-ig tanította magyar nyelvre a későbbi trónörököst és testvéreit. A család mindennapjairól beszámoló, Alapítványunknál őrzött naplók lapjain gyakran találkozunk alakjával. 1918 októberében utolsó magyarországi látogatásukra is elkísérte őket Gödöllőre – onnan azonban az őszirózsás forradalom idején el kellett menekíteni a királyi gyermekeket. Amikor novemberben Habsburg Károly és Zita a kicsikkel elhagyni kényszerültek a schönbrunni palotát, Melissa nővér elköszönt tőlük. Akkor kapta a királynétól azt a Ferenc József képével díszített szelencét, amely évtizedekkel később testvére unokájához, Hittig Gusztávhoz került – tőle hallottuk ezt az epizódot, amikor nyári látogatásunk alkalmával megmutatta nekünk a becses tárgyat.
Hittig Gusztáv közeli kapcsolatban állt Habsburg Ottóval. A rendszerváltozás után rendszeresen kísérte a volt trónörököst magyarországi és mariazelli útjain. Gyakori és lelkes látogatója volt az Alapítvány programjainak, különösen azoknak, amelyeket névadónk édesapjáról – a II. János Pál pápa által 2004-ben boldoggá avatott IV. Károly királyról – szerveztünk. Munkatársainkkal személyes jó viszonyt ápolt; számos családi történetet osztott meg velünk a dinasztiára vonatkozóan. Alapítványunk székhelyére is ellátogatott. Ez alkalommal relikviákat ajándékozott nekünk: családtagjai és Habsburg Ottó kapcsolatának dokumentumait, az utolsó trónörökössel folytatott magánlevelezésének darabjait, valamint olyan tárgyakat, amelyeket részben ő, részben a rokonai kaptak Ottótól. Ezek átadásakor azt kérte, őrizzük meg őket, és adjuk tovább mindazt az értéket, amelyet képviselnek.
Hittig Gusztáv fontosnak tartotta azokat a kezdeményezéseket, amelyek hozzájárulhatnak történelmi tudatunk tisztázásához, és segíthetnek eligazodni a múlt szövevényes világában. 1997-ben megalapította a Károly Király Imaliga Magyarországi Tagozatát, amely jelentős szerepet vállalt IV. Károly boldoggá avatásának előkészítésében. Húsz évig vezette a szervezetet, és annak ügyét az elnökség átadása után is szívén viselte. Tevékenysége elismeréseként 2023-ban Ferenc pápa a Pro Ecclesia et Pontifice Arany Érdemkeresztjével tüntette ki – ugyanazzal a díjjal, amelyben egykor nagyapja is részesült.
Utoljára szeptemberben, Tihanyban találkoztunk vele, „A tőlünk telhető legjobbat…” címmel, IV. Károly boldoggá avatásának huszadik évfordulója alkalmából rendezett emlékkiállításunk megnyitóján. Az eseményre – bár már súlyos betegséggel küzdött – örömmel jött el.
Egy interjúban így nyilatkozott: „Mindig igyekeztem megtanulni mindent, aztán hasznosítani az elsajátítottakat, megmutatni másoknak is, hátha hozzásegíti őket önmaguk kiteljesítéséhez. Ez az emberhalászat lényege talán. De nem humanista alapon teszem! Az ember szerintem alapvetően mindent magának csinál. Az már csak a kapcsolt jó, ha ezzel örömet okoz másoknak. Persze azért nagyon jó…”
Isten nyugosztalja!