A lotaringiai hercegek földjén

2023. október 13-án, a nancyi egyetem dísztermében Habsburg Ottó lotaringiai kapcsolatairól és európai elkötelezettségéről tartott előadást Fejérdy Gergely, Alapítványunk tudományos igazgatóhelyettese. Jelen volt az eseményen Habsburg György, Magyarország párizsi magyar nagykövete. Ezen a napon nyílt meg az „Életút és örökség” című kiállításunk a Sciences Po egyetem nancyi székhelyén. Másnap a Cordeliers templomban – ahol Szász-Meiningeni Regina és Habsburg Ottó 1951-ben örök hűséget esküdött egymásnak – a lotaringiai hercegi család tradicionális emlékmiséjén is részt vett a magyar delegáció.

A lotaringiai hercegek földjén

A lotaringiai hercegség fővárosában Magyarország helyi tiszteletbeli konzuljának, Jean-Pierre Prudhon-nak, illetve az 1950-ben alapított nagynevű Európai Egyetemi Központ (Centre Européen Universitaire) igazgatójának, Yves Petit professzornak a közreműködésével került sor az Université de Lorraine szecessziós dísztermében Alapítványunk tudományos igazgatóhelyettesének előadásra. A vendégek között volt a város alpolgármestere, több egyetemi professzor, továbbá a helyi kulturális közélet kiemelkedő képviselői és nagyszámú egyetemi hallgató.

Az előadást követően a város másik patinás épületében, az 18. század elején emelt Hôtel des Missions Royales alulájában nyitotta meg Habsburg György, Alapítványunk kurátora az édesapjáról szóló „Életút és örökség” című roll-up kiállításunkat. (Az épület 2000 óta a párizsi székhelyű SciencesPo politológiai iskola nancyi francia-német kampuszának központja.) A Habsburg Ottó életét bemutató képsorok szimbolikusan a berlini fal leomlására emlékeztető dekoráció mellé kerültek. Itt az egybegyűlteket Nicole Creusot alpolgármester és François Laval igazgató köszöntötte. Creusot asszony visszaemlékezett arra, hogy legutóbb Luneville-ben, a Nancy közelében található lotaringiai hercegi palota „újraalapításakor” találkozott Habsburg Ottóval: a kastély ugyanis 2003-ban leégett, és az újjáépítési munkálatok az egykori trónörökös jelenlétében kezdődtek meg. Habsburg Ottó egy kis, tokaji nedűvel telt kis üvegcsét is elhelyeztetett az alapkő mellé, emlékezve arra, hogy a lotaringiai hercegek minden évben Tokajból rendelték a bort.

Fotó: Jean Scherbeck

A kiállításmegnyitón ott volt Jean-Pierre Puton, akinek nagyapja, Jean Scherbeck lotaringiai fotográfus, festő és grafikus egyike volt Habsburg Ottó esküvőjén a hivatalos fényképészeknek. Puton úr ígéretet tett arra, hogy a család birtokában lévő jelentős fotóarchívumból digitális formában Alapítványunk rendelkezésére bocsátja az egykori trónörökös személyéhez köthető felvételeket. Az eseményen ugyancsak megjelent az 1926-ban született Kosztolányi Károly professzor is, Kosztolányi Dezső távoli rokona. Ő 1957-ben érkezett Lotaringiába, és „helyi magyarként” több alkalommal köszöntötte a Nancyba látogató Habsburg Ottót.

Október 14-én Pierre-Yves Michel, Nancy püspöke celebrált tradicionális szentmisét a Cordeliers templomban. Ezen rész vett a város polgármestere, Mathieu Klein, illetve az 1848-ban alapított Lotaringiai Történelmi Társulat (Société Histoire de la Lorraine) elnöke, Charles d’Arenberg herceg, és főtitkára, Etienne Martin is. A szertartás után Habsburg György és Fejérdy Gergely aláírták a templom emlékkönyvét. Lehetőségünk nyílt, hogy leereszkedjünk a lotaringiai hercegek nyughelyéül szolgáló kriptába – a templom oltára alatt található temetkezési helyet ugyanis kizárólag akkor nyitják meg, ha lotaringai hercegi leszármazott is jelen van.

A szentmisét követő ebéden megjelent Helène Barbey Say, Meurthe-et-Moselle megye levéltárának igazgatója, aki jelezte, hogy az általa vezetett intézmény számos Habsburg Ottóval kapcsolatos dokumentumot őriz. Szintén jelen volt Dominique Flon, a Lotaringiai Történelmi Társulat korábbi elnöke; ő annak idején Habsburg Ottó kérésére lett a Cordeliers templom kriptájának felügyelője. Flon úr számos anekdotát mesélt az egykori trónörökösről, vele minden nancyi útja alkalmával személyesen is találkozott.

A Lotaringiai Történelmi Társulat vezetősége felvetette annak a lehetőségét, hogy az „Életút és örökség” kiállításunkat más lotaringai helyszínen is bemutassuk. Magyarország nancyi tiszteletbeli konzulja vállalta, hogy segítségünkre lesz e terv megvalósításában.

A nagysikerű rendezvények, és az a tény, hogy Nancyban szinte mindenkinek van egy története Habsburg Ottóval kapcsolatban, azt igazolják, hogy Alapítványunk névadója hűségesen engedelmeskedett édesapja felszólításának. Károly ugyanis az I. világháború végén állítólag a következőket kötötte fia lelkére: „Mindenről lemondhatsz, egyedül Lotaringiáról soha.”

Fejérdy Gergely