Habsburgok Hollywoodban?

2023. október 5-én David Henrie amerikai színész, író és rendező látogatta meg Alapítványunkat.

Habsburgok Hollywoodban?

A leginkább az ’Így jártam anyátokkal’ és a ’Varázslók a Waverly helyből’ című tévésorozatokból ismert színészt, továbbá édesapját, Jim Henrie-t, testvérét, a szintén színészként számos produkcióban feltűnt Lorenzo Henrie-t, valamint a politikus és vállalkozó Austin Wrightot körbevezettük irodánkban, és megmutattunk nekik néhány érdekességet a gyűjteményünkből. A látogatás apropóját Boldog I(V). Károlyról, utolsó osztrák császárról és magyar királyról a tengerentúlon rendezendő film adta, amelynek előkészítésében és kivitelezésében vendégeink oroszlánrészt vállalnak.

Első pillantásra meglepőnek tűnhet, hogy a Monarchia utolsó uralkodója olyan komoly ismertségnek örvend az Egyesült Államokban, hogy a róla szóló film nemcsak rentábilis vállalkozásnak ígérkezik, hanem egy jelentős kulturális misszió eszközévé is válhat. Az egykori WASP – White Anglo-Saxon Protestant (fehér angolszász protestáns) – ország ugyanakkor mára jelentős változásokon ment keresztül, ahol a szekuláris kulturális mintákkal szemben a fiatalok körében egyre növekszik a hagyományos katolicizmus és az azzal együtt járó kegyességi gyakorlatok iránt elkötelezettek száma. Mindennek hiteles megéléséhez és gyakorlásához pedig – ahogy ez vendégeink részéről is megerősítést nyert – a Friedenskaiser meghatározó példát ad. Életműve ugyanakkor nem csupán egy katolikus „szubkultúra” számára jelenthet fontos igazodási pontokat, hanem annak kisugárzó ereje a szélesebb keresztény társadalomra is jelentős hatást gyakorolhat.

Tavaly, halálának 100. évfordulója alkalmából a Habsburg Ottó Alapítvány különös figyelmet szentelt a 2004-ben boldoggá avatott egykori uralkodó életének és emlékezetének. Az életét és örökségét feldolgozó és bemutató rendezvények mellett több könyvet is kiadtunk IV. Károlyról, köztük egy hiánypótló forráskiadványt az uralkodó utolsó hónapjairól Madeira szigetén, ami hamarosan angol nyelven is megjelenik. Mindennek fényében a film előkészítésében és megvalósításában részt vevő küldöttség tagjai nemcsak Károly életének történeti részletei iránt érdeklődtek, hanem szakmai véleményünket és segítségünket is kérték az összetettebb, s az Egyesült Államokból nézve sokszor nehezen szétszálazható történelmi és társadalmi összefüggések megértéséhez.