Az alapítvány Habsburg Ottó történelmi jelentőségű tevékenységére hívja fel a figyelmet, a tárgyi és szellemi hagyaték különleges elemeinek rendszerezésével, bemutatásával pedig a kimondottan történelmi irányultságú körön kívül is nagy érdeklődésre tart számot – hangsúlyozta Prőhle Gergely, a Habsburg Ottó Alapítvány igazgatója.
Magyarország kormánya és a Habsburg család közös célja az Alapítvány létrehozásával nem csupán a hagyaték feldolgozása és archiválása, hanem Habsburg Ottó gondolatainak aktualizálásával egy jövőbe néző, európai szintű tudományos intézmény létrehozása
– tette hozzá Nagy István, berni nagykövet, az alapítvány kuratóriumi elnöke, aki beszámolt az alapítvány létrehozásában nagy szerepet játszó, Habsburg Károlyhoz fűződő barátságáról is. Habsburg Károly, Ottó idősebb fia a család fejeként nagy hangsúlyt kíván helyezni édesapja szellemiségének megőrzésére a világ számos országában fellelhető, a gyűjtemény részévé tehető írásos, képes és tárgyi dokumentumok felkutatásával, rendszerezésével, digitalizálásával. Ez a tevékenység magasan képzett munkatársak közreműködésével hosszú távon határozza meg a Habsburg Ottó Alapítvány működését – fogalmazott Prőhle Gergely, majd hozzátette, a konferencia programjához is a kutatási folyamat, illetve a rendszerváltozás 30. évfordulója adta meg a szakmai és ideológiai hátteret.
Habsburg Ottó kiterjedt nemzetközi és belpolitikai kapcsolatainak köszönhetően markáns szereplője volt Magyarország imázsának európai szintű kialakításában, mely a rendszerváltást megelőző, majd azt követő években is igen hangsúlyos részét képezte diplomáciai munkásságának. Erről és az ide vezető útról beszélnek majd a teltházas konferencia meghívott előadói, vendégei, akik Habsburg Ottó tevékenységének akadémiai vagy személyes ismerői.
Programja kialakításában a Habsburg Ottó Alapítvány kiemelten együttműködik a Habsburg Történeti Intézettel, valamint az országos közgyűjteményi hálózat munkatársaival.