Húsz évvel ezelőtt, 2005 tavaszán fia, György kíséretében Habsburg Ottó az Egyesült Államokba utazott a Hungarian Human Rights Foundation és a The Hungarian American Coalition nevű ernyőszervezet meghívására – a neves mérnök-üzletember, Charles Simonyi közreműködésével. New York-i és washingtoni útja mellett felkereste „a második legnagyobb magyar várost”, Clevelandet is. Sűrű programja részeként előadást tartott a John Hopkins Egyetemen és a The Heritage Foundation központjában, találkozott a magyar közösség meghatározó személyiségeivel, nemzetközi szervezetek vezetőivel, tekintélyes amerikai sajtóorgánumok képviselőivel, valamint – pártállástól függetlenül – a politikai elit prominenseivel. Látogatásának szimbolikus mozzanata volt a washingtoni Kossuth-szobor megkoszorúzása, amely gesztussal a „szabadságharcos–aulikus” és a „republikánus–legitimista” hagyományok közti évszázados dichotómiát feloldva világossá tette, hogy számára a nemzeti történelem nem egymást kizáró emlékezetekből, hanem egy közösen vállalt, egymással párbeszédben álló örökségből formálódik.
Alapítványunk az idei évben kiemelt figyelmet fordít névadónk tengerentúli kapcsolatrendszerének feltárására, egyfelől a politikai és tágabb közéleti kapcsolatokra, amelyek Habsburg Ottót a transzatlanti párbeszéd egyik figyelemreméltó szereplőjévé tették, másfelől a hálózatokra, amelyek az amerikai magyar diaszpórával kötötték össze. E törekvésünk szempontjából különösen értékes és inspiráló volt, hogy Alapítványunk vendégül láthatta e közösség két meghatározó képviselőjét: Pigniczky Rékát, a második világháború, és különösen is az 1956. utáni emigráció különleges életútjainak hiteles dokumentálóját és históriását, aki nemcsak az amerikai magyarság, hanem a rendszerváltozás utáni hazai közélet aktív szereplője is volt, valamint Szentkirályi Endrét, a clevelandi és tágabb magyar civil világ elkötelezett formálóját, aki emellett történelmi, szociológiai és irodalmi érzékenységgel, valamint nagyfokú körültekintéssel kutatja közössége múltját.
Látogatásuk során elsősorban archívumunk azon iratait és fotóit tekintették meg, amelyek Habsburg Ottó és az amerikai magyarság kapcsolatát dokumentálják. Vendégeink segítségünkre voltak a két évtizeddel ezelőtti látogatás szervezőinek és alakítóinak azonosításában, illetve Habsburg Ottó korábbi vizitációinak feltérképezése kapcsán is. A találkozó alkalmával egyeztettük velük az Egyesült Államok Közép-Nyugat régiójába tervezett rendezvényeink programját is, továbbá eszmecserét folytattunk a jövőbeni együttműködés lehetőségeiről.