Bemutatkozás Bécsben

Prőhle Gergely igazgató és Habsburg György kuratóriumi tag 2020. szeptember 15-én Bécsben mutatta be a Habsburg Ottó Alapítvány tevékenységét. A rendezvényre a Collegium Hungaricum Wien közreműködésével Magyarország bécsi nagykövetségének épületében került sor.

Bemutatkozás Bécsben

Nagy Andor, Magyarország Ausztriába akkreditált nagykövetének bevezető szavai után a magyar kormány részéről Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter köszöntötte a jelenlévőket. Gulyás kiemelte, hogy a kormány különösen fontosnak tartja a néhai trónörökös szellemi örökségének ápolását, Európával kapcsolatos gondolatainak széles körű megismertetését a magyar és a nemzetközi közvéleménnyel. Ezután Prőhle Gergely igazgató számolt be az Alapítvány tevékenységéről: beszélt a gyűjtemény feldolgozásának eddigi folyamatáról, a rendezés és a digitalizáció módszeréről. Hangsúlyozta, hogy a cél a dokumentumok és tárgyi emlékek közkinccsé tétele, amely feladatban természetes partnereknek tekintjük az osztrák közgyűjteményeket.

A rendezvény második felében ifj. Bertényi Iván, a Collegium Hungaricum igazgató-helyettesének vezetésével Habsburg György, Emil Brix (a bécsi Diplomáciai Akadémia igazgatója) és Prőhle Gergely arról beszélgettek, miként bánik Ausztria és Magyarország a Habsburg örökséggel, illetve hogy mi lehet manapság Habsburg Ottó szellemi hagyatékának legfőbb üzenete. A résztvevők egyetértettek abban, hogy az osztrák köztársasági eszme jegyében számos igazságtalanság is érte az uralkodói családot – miközben persze Magyarországon sem ellentmondásoktól mentes a Habsburgok négy évszázados uralkodásának megítélése. Az eszmecsere során ugyanakkor azt is megállapították, hogy Habsburg Ottó személye sok szempontból kivétel, hiszen európai elkötelezettsége és történelemszemlélete révén felül tudott emelkedni a mélyen gyökerező ellentéteken. Ezt bizonyítja óriási népszerűsége Magyarországon a rendszerváltás éveiben.

A rendezvényen az osztrák közélet számos ismert személyisége mellett közgyűjteményi vezetők és a Habsburg család több tagja is megjelent. Nicole Henter fuvola- és Srebra Gelleva zongorajátéka méltó zenei kiegészítése volt az elhangzottaknak.