Értékek és reálpolitika. Kissinger 100

A Habsburg Ottó Alapítvány és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézete közös konferenciát szervez Henry A. Kissinger volt amerikai külügyminiszter 100. születésnapja alkalmából 2023. május 26-án, pénteken 9 órakor.

Értékek és reálpolitika. Kissinger 100

Értékek és reálpolitika
Kissinger 100

Időpont: 2023. május 26. (péntek), 9:00

Helyszín: Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Főépület, Széchenyi Díszterem
                   (Budapest, Ludovika tér 2, 1083)

Regisztráció:  ITT

Henry A. Kissinger volt amerikai külügyminiszter 100. születésnapja alkalmából a Habsburg Ottó Alapítvány és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézete konferenciát szervez „Értékek és reálpolitika. Kissinger 100” címmel.
A rendezvény megvalósításának ötlete Habsburg Ottó és Henry Kissinger közötti kiterjedt és gazdag levelezés kapcsán merült fel, amelyet nemrégiben fedeztünk fel archívumunkban, és amely részletesen foglalkozik Európa akkori geopolitikai helyzetével, valamint az Egyesült Államokkal, a Szovjetunióval és Kínával való kapcsolatával.
A konferencia célja egyrészt visszatekinteni az 1970-es évek történelmi eseményeire, amelyek mindkét politikus pályafutásában meghatározó szerepet játszottak, másrészt megvizsgálni, hogy miként alakult azóta Európa kapcsolata a három (szuper)hatalommal, illetve ma mi mondható el ezekről a kapcsolatokról, különösen az orosz-ukrán háború, valamint a Kínával kapcsolatos amerikai és európai aggodalmak fényében.

9.00–9.15 Regisztráció

9.15–9.30 Megnyitó

Prőhle Gergely, a Habsburg Ottó Alapítvány és az NKE Stratégiai Tanulmányok Intézet igazgatója

9.30–10.00 Bevezető előadások

Jérémie Gallon, a McLarty Associates tanácsadó cég európai részlegének igazgatója

Henry Kissinger, az európai

Kocsev Bence, a Habsburg Ottó Alapítvány tudományos munkatársa

Amiről a betűk tanúskodnak. Habsburg Ottó és Henry Kissinger kapcsolata levelezésük alapján

10.00–10.15 Kérdések

10.15–10.45 Kávészünet

10.45–11.45 I. panel: Kína

Csák János, Magyarország kulturális és innovációs minisztere

A Kínával kapcsolatos modus operandi. Egy nagyhatalom gondolkodásmódja és elképzelései

Salát Gergely, egyetemi oktató, tanszékvezető, Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Kínai Tanszék

Kína (egy még nem) szuperhatalom

Magyarics Tamás, az Egyesült Államok történelmének és külpolitikájának professzora, korábbi dublini nagykövet

Henry Kissinger, Kína és a realista külpolitika

Moderáció: Szemerkényi Réka, korábbi washingtoni nagykövet, az International Republican Institute vezető tanácsadója

11.45–12.00 Kérdések

12.00–13.00 Ebéd

13.00–14.00 II. panel: Transzatlanti kapcsolatok

Ulrich Schlie, a Bonni Egyetem Biztonságpolitikai és Stratégiai kutatásért felelős tanszékének professzora

Henry Kissinger történelemszemlélete és politikai felfogása

Jeszenszky Géza, Magyarország volt külügyminisztere, korábbi washingtoni nagykövet

Hidegháború, enyhülés és a transzatlanti együttműködés fejlődése

Moderáció: Mártonffy Balázs, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Amerika Kutatóintézet vezetője

14.00–14.15 Kérdések

14.15–14.30 Kávészünet

14.30–15.30 III. panel: Oroszország

Emil Brix, a Bécsi Diplomáciai Akadémia igazgatója, korábbi moszkvai nagykövet

Egy geopolitikai „Zeitenwende”. Oroszország háborúja a Nyugat ellen

Janne Haaland Matlary, az Oslói Egyetem professzora, Norvégia korábbi külügyminiszter-helyettese

Ukrajnán innen és túl: Oroszország kihívása az európai stratégiai biztonság számára

Anthony B. Kim, tudományos munkatárs, The Heritage Foundation

Az ukrajnai háború geo-ökonómiai és geopolitikai vonatkozásai

Moderáció: Baranyi Tamás Péter, a Külügyi és Külgazdasági Intézet stratégiai igazgatóhelyettese

15.30–15.45 Kérdések

15.45–16.00 Zárszó

A konferencia magyar, német és angol nyelven zajlik, szinkrontolmácsolást biztosítunk.