Hetvenöt évvel ezelőtt, május 9-én jelentették be a Schuman-tervet, amely létrehozta később a Montanuniót, az európai közös építkezés egyik meghatározó alapkövét. Habsburg Ottó már ekkor üdvözölte ezt a lépést. Személyes jó kapcsolatot ápolt Robert Schumannal – amint arról már a 70. évforduló alkalmával volt alkalmunk beszámolni –, és osztotta az általa kitűzött célokat az öreg kontinens jövőjét illetően.
A strasbourgi Európa Tanács miniszteri bizottsága 1964-ben, a szervezet megalakulásának 25. évfordulóján május 5-ét nevezte meg Európa Napjaként. Ezt csak néhány nap választja el a Schuman-terv dátumától, május 9-től, amit 40 évvel ezelőtt, az Európai Tanács döntésére szintén Európa Napnak nyilvánítottak. Habsburg Ottó mindkét napról megemlékezik egy fél évszázada ezelőtt megjelent cikkében, amely a Vorarlberger Nachrichten lapjain tett közzé. Itt többek között az alábbiakat olvashatjuk:
„Évek óta május 5-én ünneplik Európa napjaként. Ez az Európa Tanács határozatának köszönhető, amely olyan dátumot keresett, amely a régi hagyományoknak és a modern kor fejleményeinek egyaránt megfelel. A nap közel van ahhoz a május 9-éhez is, amikor 25 évvel ezelőtt, Robert Schuman történelmi nyilatkozatát tette, és amellyel konkrétan elindította a Szén- és Acélközösség létrehozását. Az ilyen emléknapokat néha csak szép ünnepségekre használják, vagy inkább: visszaélnek velük. Pedig elsősorban az lenne a cél – különösen egy olyan nagy feladatnál, mint az Egyesült Európa megteremtése –, hogy vissza- és előre tekintsünk, vagyis mérleget készítsünk, és terveket dolgozzunk ki.”
Habsburg Ottó 50 évvel ezelőtti buzdítása, hogy készítsünk őszinte visszatekintést Európa vonatkozásában, annak érdekében, hogy megfelelően tudjunk továbblépni a jövőben közösen, a jelenkor legkülönbözőbb kihívásai, megpróbáltatásai idején talán soha nem volt ennyire aktuális – 75 évvel a Schuman-terv bejelentése után.
Fejérdy Gergely