Hírek


Habsburg Ottóval a brit fővárosban

99 év 99 kép – Fényképek Habsburg Ottó életéből című ötnyelvű fotókönyvünket 2024. június 18-án az Egyesült Királyságban is bemutattuk. A Habsburg Ottó Alapítvány és a londoni magyar nagykövetség közös rendezvényét kerekasztal-beszélgetés és kiállításmegnyitó színesítette.

Habsburg Ottóval a brit fővárosban

99 év 99 kép – Fényképek Habsburg Ottó életéből című ötnyelvű fotókönyvünket 2024. június 18-án az Egyesült Királyságban is bemutattuk. A Habsburg Ottó Alapítvány és a londoni magyar nagykövetség közös rendezvényét kerekasztal-beszélgetés és kiállításmegnyitó színesítette.

Népes és rangos társaság gyűlt össze az eseményre Magyarország nagykövetségén, London diplomáciai negyedében. Az estét a nemzetek küldöttjei, valamint az Európai Unió képviseletvezetője mellett újságírók és angol méltóságok is megtisztelték jelenlétükkel. Különösen nagy öröm számunkra, hogy Habsburg Ottó európai parlamenti képviselőtársa, barátja, a neves közgazdász, újságíró – a When Money Dies című bestseller szerzője – Adam Fergusson, valamint egykori levelezőpartnere, Lord Alton, korábbi parlamenti képviselő is részt vett programunkon. Jelen volt továbbá Robert Malfatti di Monte Tretto úr, gróf Eszterházy János unokája, illetve Sárközi Mátyás, író, műfordító, Molnár Ferenc unokája.

A közönséget Kumin Ferenc, Magyarország londoni nagykövete köszöntötte. Beszédében a diplomata ismertette az Európai Unió Tanácsának közelgő magyar elnökségének koncepcióját, amelynek célkitűzéseit épp az esemény napján tették közzé. Kumin rámutatott, hogy a megemlékezés ugyan Habsburg Ottó személyéről szól, az alkalom ugyanakkor az elnökség egyfajta nyitóeseményének is tekinthető, hiszen a volt európai parlamenti képviselő eszméi összhangban állnak az előttünk álló hat hónap terveivel.

Alapítványunk igazgatója prezentációban ismertette névadónk életútját, kapcsolati hálóját és európai elkötelezettségét. Prőhle Gergely aláhúzta, hogy Habsburg Ottónak mindig fontos volt Nagy-Britannia sok évszázados hagyományokra épülő realista szemlélete az európai politikában, és erre a megközelítésre a Brexit után is fontos és érdemes odafigyelni az Unióban. Konklúzióként kiemelte, hogy Habsburg Ottónak az alapos tudásra és kiterjedt kapcsolati hálóra épülő szellemi öröksége máig méltó a figyelmünkre: „Nagy-Britanniának különleges szerepe van Európában. Mindig is kiegyensúlyozó tényező volt, és erre ma nagy szükségünk van az Európai Unióban” –idézte a volt trónörökös szavait. Előadását fotóarchívumunk gyűjteményi főmunkatársának, Dékány Szilveszter derűs diavetítése követte, amelynek során a vendégek munkánkkal és a fotókönyvből válogatott képekkel ismerkedhettek meg.

A prezentációk után kerekasztal-beszélgetés következett, két nagykövetünk részvételével: Habsburg György Magyarország képviselője Párizsban, egyben Alapítványunk kuratóriumának tagja; Habsburg Eduárd Magyarország szentszéki delegáltja. A családtagok az egykori trónörökösről, az általa képviselt eszmékről, Európával kapcsolatos gondolatairól beszéltek. Habsburg György nemcsak édesapja optimizmusát emelte ki, amely az egykori trónörökös egyik fontos politikai erőforrása volt, hanem arra is kitért, hogy az európai politikatörténettel szorosan összefüggő családtörténet miként alakította Habsburg Ottó Európa-koncepcióját. Ehhez kapcsolódva Habsburg Eduárd névadónk történeti tudatosságát hangsúlyozta, az általa gyakran citált bölcsességet idézve: „Wer nicht weiß, woher er kommt, weiß nicht, wohin er geht, denn er weiß nicht, wo er steht” (Aki nem tudja, honnan jön, az azt sem tudja, hová tart, mert nem tudja, hol a helye). Elmesélte, hogy fiatalon a család magyar ágához tartozva, de a hidegháborús megosztottság miatt Németországban élve mennyire inspiráló volt számára az Ottó-féle „Paneuropa ist ganz Europa” (Páneurópa az teljes Európa) gondolat.  Az eszmecsere harmadik résztvevője William Fraser, a Worshipful Company of Gardeners egykori főmestere volt, aki a Habsburg Ottónak 2007-ben adományozott „Freeman of the City” cím jelentőségét részletezte a nagyszámú közönségnek. Névadónkat az eseményre annak idején legfiatalabb gyermeke kísérte el. Habsburg György úgy emlékezett: életének meghatározó élménye, hogy az Osztrák Császárság himnuszát együtt énekelhette az angol királyi család tagjaival.

Ezután Győri Noémi fuvolaművész előadásában Dinara Klinton zongorakíséretével Doppler Ferenc Magyar fantázia című műve hangzott el. Az egybegyűltek a tanácskozás befejeztével megtekintették a névadónk életét fotókönyvünk válogatott felvételei révén bemutató kiállításunkat.

Ismételten bebizonyosodott, hogy Habsburg Ottót államférfiként, vizionáriusként, és mindenekelőtt az európai egység és béke fáradhatatlan szószólójaként máig jelentős érdeklődés övezi világszerte. Nagy-Britanniában is – ahol rendszeresen megfordult és ápolt prominens személyiségekkel évtizedeken átívelő szakmai-baráti kapcsolatot – szép számmal voltak kíváncsiak az egykori osztrák–magyar trónörökös, európai parlamenti képviselő szellemi, politikai örökségét bemutató konferenciára és kiállításra.

Fotók: Csomor Ádám