Megyesy Jenő ajándéka

Alapítványunk sokat köszönhet az amerikai magyarság kiváló képviselőjének, a Denverben élő Megyesy Jenő ügyvédnek. Ezúttal Habsburg Ottó denveri látogatásainak, kapcsolati hálójának néhány érdekes dokumentumát hozta el nekünk Budapestre.

Megyesy Jenő ajándéka

Alapítványunk sokat köszönhet az amerikai magyarság kiváló képviselőjének, a Denverben élő Megyesy Jenő ügyvédnek. Ő támogatta Edwin J. Feulnernek, a Heritage Foundation alapítójának részvételét a 2022-ben rendezett Ottó-vacsoránkon, és sokat segített a kapcsolatfelvételben több, gyűjteményünk nemzetközi kapcsolatai szempontjából fontos észak-amerikai intézménnyel.

Megyesy Jenő szüleivel és húgával együtt 1956-ban hagyta el Magyarországot. Több éves ausztriai tartózkodás után a család az Egyesült Államokban telepedett le. 1967 óta él Denverben, ahol óriási kapcsolatrendszert épített ki mind az amerikai politikai és gazdasági élet képviselőivel, mind a magyar közösség tagjaival. Ennek is köszönhető, hogy Habsburg Ottó denveri látogatásainak, kapcsolati hálójának néhány érdekes dokumentumát hozta el nekünk Budapestre. Az átadott fényképeken a denveri magyar kolónia meghatározó személyisége, Etienne Perényi és családja látható. Habsburg Ottó már az 1940-es évek elejétől bizonyosan kapcsolatban állt Perényivel, aki az 1930-as évek közepén költözött az USA-ba, és ott ismert és sikeres bankigazgató lett. Meggyőződéses legitimistaként 1941-ben ő szervezte Habsburg Ottó előadását az illusztris Old Denver Club-ban.

A képek forrása Ambrose Balajthy Júlia, akinek édesanyja Etienne Perényi testvére volt. Júlia – vagy ahogyan becenevén széles körben szólítják: Julika – hosszú évtizedeken át fogorvosként dolgozott Denverben, így igen széles körben ismert. Ő látható még kislányként nagybátyja társaságában a von Richthofen-villában, ahol Habsburg Ottó is vendégeskedett. Etienne Perényi 1946-ban vásárolta meg a porosz származású Walter von Richthofen által az 1880-as években építtetett kastélyt, Denver egyik illusztris palotáját. Már ez év decemberében vendégül látta Zita királynét és leányát, Erzsébet hercegnőt, és a hely a következő évtizedben emigráns magyar és közép-európai notabilitások gyakori találkozóhelyévé vált. Habsburg Ottó a második világháborút követően több alkalommal járt Denverben: együtt segítették Perényivel az 1956-os magyar menekültek coloradói integrációját, és 1968-ban is jelentős összeggel járult hozzá a forradalom hőseinek emléket állító szoborpark létrehozásához.

Habsburg Ottó a Perényi családdal kifejezetten jó kapcsolatot ápolt, erről tanúskodnak a most átadott fényképek, iratok, és üdvözlőkártyák, valamint a gyűjteményünkben található több évtizedet átfogó levélváltások.