Egyéb kategória

Pályázati felhívás: „Hazám, keresztény Európa”

A Habsburg Ottó Alapítvány „Hazám, keresztény Európa” címmel tudományos pályázatot hirdet felsőoktatási hallgatói jogviszonnyal rendelkezők számára. A pályázat célja olyan pályaművek támogatása, amelyek az Alapítvány alapcél szerinti tevékenységének megvalósításával elősegítik Habsburg Ottó szellemi örökségének méltó módon történő kezelését.

Pályázati felhívás: „Hazám, keresztény Európa”

Alapítványunk célja Habsburg Ottó szellemi és tárgyi örökségének méltó módon való megóvása, egy jövőbe tekintő európai eszmerendszer kiépítésének támogatása. Ez utóbbi szellemében írja ki az Alapítvány tudományos pályázatát, melynek mottója nem véletlenül Szabó Lőrinc 1923-ban írott „Hazám, keresztény Európa” című verse.

A mű olyan dilemmákat vet fel az európai alapértékekkel kapcsolatban, amelyek ma is aktuálisak, segítenek megérteni Habsburg Ottó kontinensünk állapotával, jövőjével kapcsolatos gondolatait.

A pályázat célja olyan pályaművek támogatása, amelyek elősegítik az utolsó magyar trónörökös, európai parlamenti képviselő szellemi örökségéről, történelmi jelentőségéről, az európai életformáról, illetve a keresztény értékrend szerepéről való együtt-gondolkodást.

Választható témák politológia témakörben

• Európai kulturális hagyomány, mint a keresztény és az antik görög-római tradíció szintézise.
• Az európai „nagy hagyomány” alapvető elemeinek azonosítása. (Kereszténység, politikai szabadság, filozófiai gondolkodás, klasszikus kultúra, individualizmus stb.)
• Az Európa-eszme és az európai integrációs praxis ideája és kritikái.
• A „nemzetek Európája” és a „föderalista Európa” ideája és kritikái.
• Az európai identitás problémája.
• A kereszténység jövője Európában.
• Keresztény értékek és alapelvek lehetősége az Európai Unióban.
• Európa válsága/megújulása és a kereszténység.
• A keresztény és az antik tradíció (hiánya) az európai és magyar oktatásban.
• Az európai egység, mint a katolikus értelmiség és a kereszténydemokrata politikai elitek témája a 20. században.
• Európa, „európaiság” és európai egységfolyamat, mint „konkrét történelmi eszmény” (Jacques Maritain)

Választható témák történelem témakörben

• Habsburg Ottóval kapcsolatos egyedi (kevéssé ismert) témát bemutató történelmi tanulmány.

A pályázat formai követelményei

A pályázat 12-es méretű Times New Roman betűtípussal, sorkizárt tagolással, tudományos igényességgel (tagolva, idézetek, szakirodalom pontos megjelölésével) elkészített 30-40 ezer karakter terjedelmű tanulmány. A pályaművekhez szükség esetén melléklet (kép, magyarázó ábra stb.) csatolható.

A pályázat benyújtására jogosultak köre

Felsőoktatási hallgatói jogviszonnyal, magyar adóazonosítóval rendelkező magánszemélyek (BA/Bsc, MA/Msc, PhD)

A pályázat díjazása

A két nagy témakörnek megfelelően (történeti és politológiai) két I., két II. és két III. hely kerül kihirdetésre. A díjazás bruttó összegű, egyszeri, vissza nem térítendő és át nem ruházható.

I. helyezett – 300.000 Ft,
II. helyezett – 200.000 Ft,
III. helyezett – 100.000 Ft.

A jelentkezés menete

A jelentkezés anonim módon történik. A jelentkező:
1. e-mailben jelzi részvételi szándékát a kapcsolattartónak azzal, hogy elküldi:
• önéletrajzát,
• a kitöltött és aláírt jelentkezési adatlapot (magában foglalja a pályázati feltételeket vállaló nyilatkozatot)
• hallgatói jogviszony igazolását.

2. az Alapítvány postacímére elküld zárt borítékban egy általa kitalált jeligét, amely biztosítja az anonimitást (pl. Habsburg02). A zárt borítékon kérjük feltüntetni a pályázó nevét. A boríték csak a pályázatok elbírálását követően kerül felbontásra az Alapítvány kapcsolattartója által, a pályázó személye ekkor kerül beazonosításra. A Szakmai Bizottság csak a jeligével ellátott pályázatot kapja meg.

Kapcsolattartó: Pásztory Julianna (+36204548367, pasztory.julianna@hoal.hu)
Postacím: 1088 Budapest, Szentkirályi u. 51. Habsburg Ottó Alapítvány

Amennyiben a fent leírt dokumentumokat e-mailen és postán/személyesen maradéktalanul eljuttatta, a jelentkező e-mailben visszaigazolást kap arról, hogy jelentkezése elfogadásra került. Amennyiben hiányos a jelentkezése, e-mailben egyszer kap értesítést a pótlásra való felszólításról. Ha az egyszeri felszólítást követő 5 munkanapon belül nem tesz eleget a hiányzó dokumentumok pótlásának, úgy jelentkezése automatikusan elutasításra kerül. A hiánytalan jelentkezés beadása nem jelenti egyben a megpályázott támogatás elnyerését.

A pályázat benyújtásának módja

A jelentkezés alapján a csak jeligével ellátott pályázatot és a szükséges melléklet(ek)et postai úton kérjük megküldeni a fenti postacímre egy példányban, nyomtatott formátumban az alább jelzett határidőig.

A pályázat benyújtásának határideje: 2020. augusztus 20.

A pályázat elbírálása

A beérkezett pályaműveket 2020. október 15-ig bírálja el az erre a célra felkért Szakmai Bizottság. Az Alapítvány kapcsolattartója legkésőbb 2020. október 31. napjáig elektronikus úton minden pályázót értesít az eredményről és a helyezetteket emellett a további adminisztrációs teendőkről.
A bírálat szempontjai:
• a pályamű szakmai színvonala; igényes formai kivitele;
• pontos és egységes hivatkozási rendszer használata;
• a pályamű eredményei milyen mértékben hasznosíthatók az Alapítvány és a vonatkozó szakmai közeg céljai számára.

Ünnepélyes díjkiosztó

2020. november 20-án, Habsburg Ottó születésnapi díszvacsoráján a két témakörben első, második és harmadik helyezett hallgatók vehetik át az oklevelet.

Budapest, 2020.03.02.