Alapítványunk az amerikai Russell Kirk Center honlapján

Nagy örömmel fogadtuk a Russell Kirk Center for Cultural Renewal honlapján megjelent cikket, amely Alapítványunk és az amerikai konzervatív reneszánsz egyik meghatározó teoretikusáról elnevezett szervezet közelmúltbeli együttműködését mutatja be.

Alapítványunk az amerikai Russell Kirk Center honlapján

Névadónk a politikai élet szereplői mellett számos amerikai konzervatív gondolkodóval és közéleti személyiséggel állt szoros kapcsolatban. Különösen intenzív együttműködés alakult ki a főherceg és a National Review alapítója, a népszerű publicista, William F. Buckley, valamint a Mecostában élő filozófus, Russell Kirk között. Utóbbihoz fűződő évtizedes barátsága és szakmai kapcsolata egy különösen fontos és érdekes referenciapontja a transzatlanti konzervatív párbeszédnek.

Az európai ideák és értékek iránt rajongó amerikai filozófus és a tengerentúli tapasztalataiból hosszú távon is profitáló, de ízig-vérig európainak megmaradt Habsburg Ottó közötti levelezés – amelynek nagy részét Alapítványunk archívumában őrizzük – egy kivételes kapcsolatba enged betekintést. Dr. Kirk irodalmi nyelvezettel és tudós akríbiával megírt levelei, s az egykori trónörökös komoly éleslátással megfogalmazott válaszai nem valamiféle, a társadalmi és politikai problémák feletti filozofálgató szenvelgés, hanem sokkal inkább az aktuális problémákra valós válaszokat kereső gondolkodás lenyomatai, amelyekből ugyanakkor az is kiviláglik, hogy a konzervatív értékek képviselete egyáltalán nem egyeztethető össze bármiféle radikalizmussal és neofita politikai buzgalommal.

Éppen ezért a névadónk születésének 110. évfordulója alkalmából szervezett rendezvénysorozatunk egyik központi eseményére, a 2022. november 19-én tartott „Konzervatív elmék” című konferenciára Russell Kirk lányát, Cecilia Kirk Nelsont, az édesapja szellemi örökségét ápoló intézmény kiadási vezetőjét, valamint férjét – egyben a szervezet ügyvezető igazgatóját –, Jeffrey O. Nelsont is meghívtuk. A nagy érdeklődés mellett megtartott konferencia, amelynek címe is Dr. Kirk egyik főművére utal, a transzatlanti szellemi és politikai kapcsolatokat és kölcsönhatásokat dolgozta fel. A tanácskozás bővebb összefoglalója elérhető a honlapunkon, míg Jeffrey Nelson előadása a rövidesen megjelenő, 2022-es éves beszámolónk lapjain lesz olvasható.

Nagy élvezettel olvastuk ugyanakkor a Russell Kirk Center megújult honlapján közzétett beszámolót, amely nem csupán izgalmas összefoglalása a két intézmény között létrejött kapcsolatnak, hanem aláhúzza annak a gazdag szellemi örökségnek a jelentőségét is, amelyet névadóink az utókorra hagyományoztak, s amely tudósítást ezért örömmel ajánljuk honlapunk olvasóinak figyelmébe.

A Budapesten töltött idő alatt amerikai vendégeink Alapítványunkhoz is ellátogattak, ahol archívumunkban Cecilia Kirk Nelson kézbe vehette édesapja és Habsburg Ottó gyűjteményünkben őrzött korrespondenciáját. Magyarországi utuk zárásaként vendégeink részt vettek egy John Lukacsról szóló panelbeszélgetésben a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen.

Alapítványunk és a Russell Kirk Center is szorgalmazza a két intézmény között tavaly ősszel létrejött kapcsolatok erősítését, a jövőbeni együttműködés és kutatási lehetőségek kimunkálását, újabb impulzusokat adva ezzel a közös konzervatív örökség ápolásához, valamint a transzatlanti szellemi és politikai kapcsolatok továbbgondolásához.