Amikor a jövő elkezdődött – Az Európai Unió történetének tanulságai

A Habsburg Ottó Alapítvány és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézete közös konferenciát szervez az Európa-nap alkalmából 2023. május 8-án, hétfőn 9 órakor.

Amikor a jövő elkezdődött – Az Európai Unió történetének tanulságai

Amikor a jövő elkezdődött.

Az Európai Unió történetének tanulságai

Időpont: 2023. május 8. (hétfő), 9.00

Helyszín: Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Főépület, Széchenyi Díszterem
                   (Budapest, Ludovika tér 2, 1083)

Regisztráció: ITT

Hatvan évvel ezelőtt, 1963 szeptember 4-én, 76 éves korában hunyt el Robert Schuman, aki 1950 május 9-én terjesztette elő legendás tervét, az európai együttműködés jövőjével kapcsolatban. Schuman életpályáját értékelve Habsburg Ottó, Amikor a jövő elkezdődött című, 1971-ben megjelent kötetében a néhai francia külügyminiszter sikerének titkát abban látta, hogy megvolt benne „az önkorlátozás bátorsága”, amelyet történelmi tapasztalatai indokoltak. „A nagyszabású, távlatos tervek nem nagy ugrásokkal, hanem kis lépésekkel valósíthatóak meg” – írja Ottó Schumanra emlékezve, ami az európai együttműködés alakulása szempontjából fontos intelem. Konferenciánk célja, hogy az elmúlt hét évtizedre visszatekintve igyekezzünk úgy áttekinteni az integráció történetét, hogy abból megfelelő tanulságokat tudjunk levonni a jelenlegi helyzet értelmezéséhez és az Európai Unió jövőjének alakításához.

9.00–9.30 Megnyitó

Deli Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora

Varga Judit, Magyarország igazságügy minisztere

Prőhle Gergely, a Habsburg Ottó Alapítvány és az NKE Stratégiai Tanulmányok Intézet igazgatója

9.30–10.00 Főelőadás

Martonyi János, Magyarország korábbi külügyminisztere

10.00–11.15 Európai történelem – magyar sorskérdések, kerekasztal-beszélgetés

Navracsics Tibor, területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszter

Mustó István, a Német Fejlesztési Intézet volt munkatársa, korábbi országgyűlési képviselő

Hiller István, korábbi oktatási és kulturális miniszter, országgyűlési képviselő

Moderátor: Koller Boglárka, Jean Monnet professzor, nemzetközi rektorhelyettes, Nemzeti Közszolgálati Egyetem

11.15–11.30 Kávészünet

11.30–12.45 A történelmi tudatosság forrásai Európában, előadások

Helmut Wohnout, az Osztrák Állami Levéltár főigazgatója

Osztrák elképzelések az európai integrációról, 1945-1995

Dieter Schlenker, az Európai Unió Történeti Levéltárának (Firenze) igazgatója

Az Európai Unió Történeti Archívuma mint a mindenkori politikai döntéshozatal lehetséges forrása

Aline Sierp, a Maastrichti Egyetem oktatója

Történelem, emlékezet és az európai projekt

Moderátor: Prőhle Gergely

12.45–13.00 Kérdések

13.00 Ebéd

A konferencia magyar, német és angol nyelven zajlik, szinkrontolmácsolást biztosítunk.