Habsburg Ottó 110

„Európa elképzelhetetlen Horvátország nélkül”

Kiállítás Habsburg Ottó születésének 110. évfordulója alkalmából Zágrábban.

„Európa elképzelhetetlen Horvátország nélkül”

Kiállítás Habsburg Ottó születésének 110. évfordulója alkalmából Zágrábban.

A Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ Zágráb és a Habsburg Ottó Alapítvány Habsburg Ottó születésének 110. évfordulója alkalmából kiállítást rendez az alábbi címmel:

„Európa elképzelhetetlen Horvátország nélkül”

Helyszín: Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ Zágráb, Európa tér, Ban Centar
Időpont: 2022. október 5. (szerda) 17.00

Habsburg Ottó politikai pályafutása során különös figyelmet fordított azokra az országokra, amelyek korábban a Habsburg Monarchia részét képezték. Horvátországhoz különleges kapcsolat fűzte. Az utolsó trónörökös, aki nevelőitől horvátul is megtanult, ifjúkorától kezdve szorosan követte az ország sorsát. A Jaltában megszületett világrend láttán szomorúan vette tudomásul, hogy az új geopolitikai realitások Horvátországot jó időre kiszakították abból a közép-európai közegből, amelynek évszázadokig integráns része volt. Nem csoda tehát, hogy az 1990-es években, a jugoszláv föderális állam felbomlásának turbulens időszakában következetesen védelmezte Horvátország nemzeti önrendelkezéshez való jogát, és sokat tett az ország nemzetközi diplomáciai elismeréséért. Az önálló horvát államiság létrejötte után Habsburg Ottó jelentős szerepet vállalt az ország uniós csatlakozásának előmozdításában is.

17.00 Köszöntők

DEMCSÁK CSABA, nagykövet, Magyarország Nagykövetsége, Zágráb

PRŐHLE GERGELY, igazgató, Habsburg Ottó Alapítvány

17.20 Habsburg Ottó történeti és politikai örökségét bemutató előadások