Habsburg Ottó 110

„Istennek hála, Európai Parlamenti képviselő vagyok” – Habsburg Ottó, az Európai Parlament és az európai eszme

Az Európai Unió Történeti Levéltára és a Habsburg Ottó Alapítvány által közösen szervezett konferencia és kiállítás célja, hogy megemlékezzen Habsburg Ottó politikai tevékenységéről, és megvitassa gondolatainak és elképzeléseinek aktualitását.

A firenzei Európai Unió Történeti Levéltára (European University Institute) és a Habsburg Ottó Alapítvány Habsburg Ottó születésének 110. évfordulója alkalmából kiállítást és konferenciát rendez az alábbi címmel:

„Istennek hála, Európai Parlamenti képviselő vagyok”

Helyszín: European University Institute, Villa Salviati (Via Bolognese 156 – 50139 Firenze)

Időpont: 2022. október 7. (péntek) 10:00

Amikor egy újságíró 1990 májusában megkérdezte az egykori magyar trónörököst, nem érez-e keserűséget amiatt, hogy nem Magyarország királya, Habsburg Ottó a fenti választ adta.

Közel 20 esztendős parlamenti képviselősége során, 1979 és 1999 között Habsburg Ottó tevékeny szerepet vállalt a vasfüggöny lebontásában, annak tudatosításában, hogy az európai integráció csak a kontinens keleti államainak csatlakozásával lehet teljes. Óriási történelmi, politikai tapasztalata által jól érzékelte a világpolitikai folyamatokat és a nemzeti politikák sajátosságait.

A budapesti Habsburg Ottó Alapítvány kiállítása, mely kiegészül az Európai Unió Archívumának néhány dokumentumával, összefoglalja névadója hosszú életének történetét. A konferencia résztvevői felidézik Habsburg Ottó képviselői tevékenységét, eszméinek, gondolatainak aktualitásáról beszélgetnek.

10:00 Regisztráció

11:00 – 11:20 Megnyitó

Renaud Dehousse, Elnök, Európai Egyetemi Intézet (European University Institute)

Dieter Schlenker, Igazgató, Európai Unió Történeti Levéltára

Prőhle Gergely, Igazgató, Habsburg Ottó Alapítvány

11:20 – 11:40 Alain Lamassoure, Habsburg Ottó egykori képviselőtársa, korábbi francia Európa-ügyi miniszter

Habsburg Ottó szerepe az európai eszme építésében

11:40 – 12:00 Aline Sierp, a Maastrichti Egyetem docense

Az Európai Parlament szerepe a 89-es változásokban

12:00 – 12:20 Győri Enikő, EP-képviselő, korább római magyar nagykövet

Az Európai Parlament felelőssége Európa arcának alakításában

12:40 – 13:00 Navracsics Tibor, területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszter

Mit jelent a szubszidiaritás a mai európai politika számára?

13:00 – 13:15 Kérdések

13:15 – 13:30 Zárszó

13:30 Fogadás

A beszélgetés angol nyelven fog zajlani.

Szeretettel várjuk rendezvényünkön!

Borítókép: Habsburg Ottó európai parlamenti képviselő egy strasbourgi ülésen 1981 júliusában. © European Union – 1981 EP Source: EP Multimedia Centre, Reference: 19810700