Fényképek Liechtensteinből

2022. június 11-én Prőhle Gergely, Alapítványunk igazgatója Vaduzban kereste fel Simeon von Habsburg főherceget, aki egy közel háromszáz darabos fotógyűjteményt bocsátott rendelkezésünkre.

Fényképek Liechtensteinből

Svájc Aargau kantonjában, közel a Habsburg család ősi várához található a Muri nevű település, melynek legfőbb látványossága az elhagyott bencés kolostor és a barokk Szent Márton-székesegyház. A kolostort 1027-ben alapította Lotharingiai Ita és férje, Habsburg Radbot. A loretói kápolna 1971 óta a Habsburg család temetkezési helye, IV. Károly király és Zita királyné szívurnái is itt leltek végső nyugodalmat.

Zita királyné 1989-es halálát követően jelentős iratanyag került a kolostorba, melynek az elmúlt években megtörtént a jegyzékelése. Muriban a magyar történeti kutatás számára is figyelemre méltó dokumentumokat őriznek. A gyűjtemény őre Simeon von Habsburg főherceg, Habsburg Ottó unokaöccse, a levéltáros szakmai feladatokat Josef Kunz felügyeli.

Alapítványunk már több ízben kezdeményezett konzultációt a gyűjteményben őrzött dokumentumokkal kapcsolatban. A muri szakmai stáb tagjai két évvel ezelőtt meg is látogatták archívumunkat. Június 11-én Prőhle Gergely, Alapítványunk igazgatója és Josef Kunz Vaduzban, lakóhelyén felkereste Simeon főherceget, aki egy közel háromszáz darabos fotógyűjteményt bocsátott Alapítványunk rendelkezésére – elemzés és feldolgozás céljából. A konzultáció során szó esett a további szakmai együttműködés lehetőségeiről, és arról, hogy a Habsburg Ottó Alapítvány a muri kolostormúzeum rendelkezésére bocsátja IV. Károly életéről szóló német nyelvű roll-up kiállítását. A kiállítás angol nyelvű változatát ez év áprilisában már bemutattuk Funchalban, Madeira szigetének fővárosában, az utolsó magyar király halálának 100. évfordulója alkalmából.