Hírek


Habsburg Ottó-kiállítás Gerlingenben

Újabb állomásához érkezett a Habsburg Ottó életútját bemutató kiállítás a Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ Stuttgart szervezésében.

Habsburg Ottó-kiállítás Gerlingenben

Újabb állomásához érkezett a Habsburg Ottó életútját bemutató kiállítás a Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ Stuttgart szervezésében.

 

A tárlat nagy érdeklődés mellett, március 30-án nyílt meg a Stadtmuseum Gerlingen – a Magyarországi Németek Múzeuma. A megjelenteket Stefan Altenberger polgármester köszöntötte, majd felszólalt Birgit Knolmayer, az intézmény igazgatója és Joschi Ament, a Bundeslandsmannschaft der Deutschen aus Ungarn elnöke.

Bernd Posselt, Habsburg Ottó egykori munkatársa és korábbi európai parlamenti képviselő, a Paneuropa Union Deutschland elnöke az egykori trónörökös kivételes életútját számtalan, csak általa ismert momentummal gazdagítva, hat szakaszra bontva ismertette. „Első életében” koronaherceg volt, egy nagyhatalomé, amely kétéves kora óta háborúzott. Ezután teljes fordulat következett, amikor el kellett hagynia otthonát, és menekültté vált. „Második élete” nagykorúvá válásával ért véget 1930-ban, amikor édesanyja a gondjaira bízta a családot. A harmadik szakaszban száműzött uralkodóként, illetve ébredező demokrataként jellemezhető, aki határozottan kiállt Hitlerrel szemben, ami miatt aztán menekülni kényszerült. Negyedik élete így az Egyesült Államokban kezdődött, ahol kiterjedt kapcsolatrendszerre, fontos ismeretségekre tett szert. 1973-től a Páneurópai Unió elnöke lett. Posselt elmesélte, hogy 1975-ben egy Páneurópai Uniós rendezvényen ismerkedett meg Habsburg Ottóval: „Nagy rajongója voltam, és elmondtam neki, hogy szeretnék csatlakozni a Páneurópai Unió ifjúsági szervezetéhez.” Mire Habsburg Ottó azt válaszolta, hogy nem létezik ifjúsági szervezet. „De alapítsa meg!” – tanácsolta, s az ifjú Posselt pontosan így tett. Habsburg Ottó személyiségét EP-képviselőként „ötödik életében” egy történettel illusztrálta: Az egyik ülésen egy néppárti parlamenti képviselő elmondta neki, hogy az EPP úgy döntött, nem áll szóba Marco Panella radikális baloldali képviselővel. Habsburg Ottó ezt követően azonnal beszélgetést kezdeményezett Panellával, mert nem állhatta, hogy bármit is előírjanak neki. Végül, élete hatodik szakaszában, egészen haláláig érdeklődött a politikai fejlemények iránt, és igyekezett naprakész maradni. Posselt szerint Habsburg Ottónak nem voltak pártpolitikai előítéletei, azonban a szélsőséges eszmékkel mindig fáradhatatlanul szembeszállt. „Lánglelkű demokrata volt, aki ellenezte a nacionalizmus minden formáját” – zárta előadását Posselt.

Rainer Wieland, az Európai Parlament korábbi alelnöke és Stuttgart Régió Szövetségének elnöke szintén beszámolt találkozásairól Ottóval. A parlamenti képviselőcsoportokban általában tegezik egymást, különösen a saját pártcsaládban – kezdte Wieland. Habsburg Ottóval azonban – akinek pedig olyan természetes aurája volt, mint keveseknek – a „Kolléga úr” megszólításnál maradtak. Wieland felidézte, hogy meghívta Ottót Gerlingenbe a sváb bálra, majd miután másodjára is nemleges választ kapott, az EP folyosóján adott hangot sajnálatának, amiért nem tud eljönni. „Én nem táncolok” – magyarázta neki Habsburg Ottó. Miután Wieland biztosította arról, hogy ez a rendezvény csak névlegesen bál, Ottó azt felelte: „Akkor jövök!” A szónok olyan elkötelezett európaiként mutatta be egykori kollégáját, akitől nem állt távol az innovatív lelkesedés, s aki még idős korában is kész volt a megújulásra.

A Liszt Intézet részéről B. Szabó Dezső kiemelte, mennyire nyitottan fordult az egykori trónörökös a fiatalok felé, bizalmával tisztelve meg, és mindig arra bátorítva őket, hogy európai horizontú kérdések esetén mindig építsenek a történelem tanulságaira. Az intézetvezető emlékeztetett Habsburg Ottó hitvallására, amely szerint a nemzeti érdekek és az európai integráció nem ellentétei egymásnak, sőt: csak ezek megfelelő kombinációja lehet a kontinens sikereinek záloga.

A rendezvény alatt a közönség Liszt-zongoraműveket hallhatott a helyi zeneművészeti iskola művész-tanárának előadásában. Az érdeklődők között számos közéleti személyiség is jelen volt, így Andreas Schütze, a tartományi belügyminisztérium államtitkára, Konrad Epple, a tartományi parlament tagja, Andreas Raab, a Paneuropaunion Deutschland alelnöke, Georg Brenner és Helmuth Seiler korábbi polgármesterek.

A kiállítás június 1-jéig látogatható a gerlingeni múzeumban, a kísérőrendezvényeket az alábbi szórólap ismerteti. A finisszázs után a tárlat további dél-németországi helyszíneken is bemutatkozik.

1Flyer OvH_Freigabe