Habsburg Ottóval a Tisza-parton

Prőhle Gergely a Szegedi Akadémiai Bizottság Tudósklubjának vendége volt.

Habsburg Ottóval a Tisza-parton

Prőhle Gergely a Szegedi Akadémiai Bizottság Tudósklubjának vendége volt.

A dél-alföldi város Tudósklub Egyesülete rendszeresen szervez előadásokat a tudományegyetem oktatói, valamint az Egyesület kutatói, alkotóművészei számára. A Habsburg Ottó Alapítvány igazgatója Csernus Sándor, a Szegedi Tudományegyetem Történeti Intézetének professzora és Krisztin Tibor akadémikus, az Akadémiai Bizottság elnökének felkérésére tartott előadást május 14-én „Európai értékek – politikai realitások. Habsburg Ottó öröksége ma” címmel.

Prőhle Gergely bemutatta Habsburg Ottó életútját, és ismertette a nevét viselő, 2018 óta hagyatékát feldolgozó alapítvány munkáját. Kitért azokra a fordulópontokra, amelyek az utolsó magyar trónörökös életét, személyiségét formálták. Emlékeztetett arra, hogy Ottó – túllépve családja politikai hatalomvesztésén és száműzetésén – alapos tárgyi tudása, nyelvismerete, széleskörű kapcsolatrendszere révén képes volt jelentős informális befolyást gyakorolni a 20. század történelmének alakulására. Amikor pedig 45 évvel ezelőtt az Európai Parlament tagjává választották, immáron széles körű demokratikus felhatalmazás birtokában vehetett részt a kontinens jövőjét érintő vitákban, döntések meghozatalában.

Az aktuális világ- és Európa-politikai folyamatok kapcsán Prőhle Gergely érdemesnek tartotta felvetni és megvitatni az alábbi kérdéseket: vajon az európai integráció alapító atyái – köztük Habsburg Ottó – miként vélekednének a jelenlegi állapotokról? Hogyan alakult az utóbbi évtizedekben a klasszikus európai értékekről szóló diskurzus, és milyen viszonyban állt és áll az a reálpolitikai megközelítéssel, a minket körülvevő valósággal?

Alapítványunk igazgatójának előadását a névadónk életútját bemutató vetítés kísérte, amit élénk beszélgetés követett.

Az teljes előadás megtekinthető itt: