Kiállításmegnyitók Iváncon

2022. október 16-án ünnepélyes keretek között nyílt meg a Sigray Antal grófnak – a „becsület politikusának” – emléket állító kiállítás a Vas vármegyei Iváncon. Sigray életútja több szálon is kötődik IV. Károly magyar királyhoz és fiához, Habsburg Ottóhoz.

Kiállításmegnyitók Iváncon

A 65 évvel ezelőtt elhunyt arisztokrata jelen volt az utolsó magyar király visszatérési kísérleteinél 1921-ben, majd gróf Károlyi József 1934-ben bekövetkezett halálakor, az egykori trónörökös felkérésére, ő vette át a legitimista mozgalom vezetését.

Habsburg Ottó a két háború között szoros kapcsolatot ápolt Sigray gróffal és titkárával, Sárkány Barnával. A Habsburg Ottó Alapítvány kezelésében lévő gyűjteményben található néhány – az egykori politikushoz áttételesen kapcsolódó – levél és portréfotó; ezek másolatával gazdagítottuk a bemutatott anyagot. Alapítványunk az eseményen roll-up kiállítással tisztelgett a 100 éve elhunyt IV. Károly emléke előtt.

Az egykori parókia épületében található emlékhelyen a község polgármestere, Gyarmati Tibor köszöntötte a vendégeket. Őt a helyi és az országos közélet számos alakja követte: Vámos Zoltán, Vas vármegye főispánja; V. Németh Zsolt, országgyűlési képviselő; Békés Márton történész, Sigray-kutató, valamint a gróf örökösei nevében báró Schell József.

A IV. Károly- és a Trianon 100-kiállítás megnyitóján Fejérdy Gergely, a Habsburg Ottó Alapítvány tudományos igazgatóhelyettese, és Melega Miklós, a Vas Megyei Levéltár igazgatója beszélt.