Habsburg Ottó 110

Konzervatív elmék

A Habsburg Ottó Alapítvány és Stratégiai Tanulmányok Intézete konferenciát szervez november 18-án 9 órától a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Dísztermében ‘Konzervatív elmék’ címmel. A konferencia előadói Habsburg Ottó és más konzervatív gondolkodók örökségét vizsgálják meg transzatlanti perspektívából.

Konzervatív elmék

A Habsburg Ottó Alapítvány és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézete tisztelettel meghívja Önt közös rendezvényére, melynek címe

Konzervatív elmék
Habsburg Ottó és más konzervatív gondolkodók öröksége
transzatlanti perspektívából

Időpont: 2022. november 18. (péntek), 9:00
Helyszín: Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Széchenyi Díszterem (1083 Budapest, Ludovika tér 2.)

A konzervativizmust Európában és Amerikában régóta más-más nézőpontból vizsgálják. Mivel a két kontinens politikai gondolkodói és értelmiségi közössége nagyon eltérő tapasztalatokkal rendelkezett, és merőben különböző problémákkal szembesült, ezért változó megközelítéseket dolgoztak ki az olyan alapvető értékek kapcsán, mint a szabadság és az egyenlőség, valamint olyan témákhoz, mint a demokrácia, az állam, a kapitalizmus, a nemzetbiztonság, a globális kormányzás és a nemzetközi jog. A jelentős különbségek ellenére a politikai utak és lehetőségek gyakran nagyon hasonlóak voltak Európában és az Egyesült Államokban. Tekintettel ezekre a hasonlóságokra, az Atlanti-óceánon átívelő transzregionális szellemi kapcsolatok mindig is alapvető fontosságúak voltak, mivel mindkét oldalon újfajta impulzusokat adtak a konzervatív politikai gondolkodásnak és politikának. Míg az európai politikai teoretikusok jelentősen hozzájárultak a második világháború utáni amerikai konzervativizmus kialakulásához, és létfontosságú szempontokat szolgáltattak a politikai döntéshozatalhoz, a transzatlanti szellemi csere korántsem volt egyirányú, hiszen az európai szerzők és politikusok lelkesen fordították tekintetüket a tengerentúlról érkező friss eszmék és gyakorlatok felé. Az olyan ismert emigráns gondolkodók mellett, mint Leo Strauss, Eric Vogelin vagy a magyar származású tudósok, Molnár Tamás és John Lukacs, akik az amerikai konzervatív körök számára komoly inspirációs forrássá váltak, Habsburg Ottó elképzelései és eszméi is utat találtak a háború utáni amerikai politikai gondolkodásba és gyakorlatba. Ugyanakkor az Egyesült Államokból érkező hatások nagyban hozzájárultak az utolsó trónörökös elképzeléseinek és filozófiájának alakításához.

Ennek fényében a konferencia célja, hogy érzékeltesse ezeket a transzregionális szellemi összefonódásokat, és ezáltal bemutassa, hogy az Atlanti-óceánon átívelő európai eszmék és törekvések hogyan inspirálták az amerikai politikai gondolkodást és gyakorlatot. Fordítva pedig azt, hogy hogyan alakították (újra) az amerikai ideák az öreg kontinens konzervatív politikájának körvonalait.

9:00 – 9:30 Regisztráció

9:30 – 9:50 Megnyitó

Prőhle Gergely, igazgató, Habsburg Ottó Alapítvány; igazgató, NKE Stratégiai Tanulmányok Intézete

Mártonffy Balázs, intézetvezető, NKE EJKK Amerika Kutatóintézet

9:50 – 10:30 I. Panel: A konzervatív gondolkodás változatai. Az európai-amerikai szellemi és kulturális összefonódások jelentősége

Csák János, Magyarország kulturális és innovációs minisztere, volt nagykövet, címzetes professzor

„Az amerikai géniusz”. Kulturális kölcsönhatás az amerikai konzervatív mozgalom szellemi öröksége és Európa között

Jeffrey O. Nelson, ügyvezető igazgató, Russell Kirk Center a Kulturális Megújulásért

Russell Kirk Európája és az amerikai konzervatív reneszánsz

Moderátor: Mezei Balázs M., professzor, Nemzetközi, Politikai és Regionális Tanulmányok Intézete /Politikai Tudományok Tanszék, Budapesti Corvinus Egyetem

10:30 – 10:45 Vita

10:45 – 11:00 Kávészünet

11:00 – 12:30 II. Panel: Európai hatások az USA külpolitikájának formálásában

Andrew Bremberg, elnök, A Kommunizmus Áldozatainak Emlékére Alapítvány, Genfi ENSZ Központhoz akkreditált volt amerikai nagykövet

Transzatlanti kapcsolatok az ukrajnai háború fényében

Magyarics Tamás, volt nagykövet, az Egyesült Államok történelmének és külpolitikájának professzora

Hogyan illeszkedik Európa az Egyesült Államok globális stratégiájába?

Jeszenszky Géza, volt külügyminiszter, volt nagykövet, történészprofesszor

Az Atlanti Szövetség Közép-Európából nézve

Szemerkényi Réka, volt államtitkár, korábbi nagykövet, a transzatlanti együttműködés szakértője

A geopolitika visszatérése. Az energiaügy esete az ukrán válság nyomán

Moderátor: Ugrósdy Márton, a Miniszterelnök Politikai Igazgatói Irodáját vezető helyettes államtitkár

12:30 – 12:45 Vita

12:45 – 13:15 Kiemelt felszólalás

Edwin J. Feulner, alapító elnök, The Heritage Foundation

Habsburg Ottó továbbélő öröksége

Moderátor: Cecilia Kirk Nelson, kiadási vezető, Russell Kirk Center a Kulturális Megújulásért

13:15 Ebéd

A konferencia magyar és angol nyelven zajlik, szinkrontolmácsolást biztosítunk.

Részvételi szándékát kérjük, az alábbi űrlap kitöltésével jelezze: