Konferencia: Közös érdekek, közös értékek?

A Habsburg Ottó Alapítvány és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézete 2022. április 22-én délelőtt 9:30-tól konferenciát szervez a magyar visegrádi elnökség alkalmából Közös érdekek, közös értékek? – Németország és a Visegrádi Négyek kapcsolata új kihívások idején címmel.

Konferencia: Közös érdekek, közös értékek?

Itt lehet csatlakozni a Zoom közvetítéshez: https://us02web.zoom.us/j/81872917488

A Visegrádi Négyek országait és Németországot hagyományosan a történelmi, gazdasági, kulturális kapcsolatok sokasága köti össze. Az elmúlt években e kapcsolatrendszer jelentősen megélénkült, s miközben számos politikai ellentét rajzolódott ki Berlin és a V4-es fővárosok között, a geostratégiai érdekazonosságok megmaradtak. Az ukrajnai orosz invázió drámai módon változtatta meg a helyzetet, történelmi, belpolitikai-választási, energiaellátási szempontok, érdekek mentén megroppantva e gyümölcsöző, az Európai Unió gazdasági prosperitása szempontjából is fontos kapcsolatrendszert. A konferencia célja, hogy felmérje a kialakult helyzet lehetséges következményeit, a V4-ek kohéziójának perspektíváját és Németország jövőbeni lehetséges mozgásterét a régióban.

Időpont: 2022. április 22. (péntek), 9:30

Helyszín: Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Széchenyi Díszterem (Budapest, Ludovika tér 2.)

9:30-9:45 Köszöntő és megnyitó

Deli Gergely (rektor, Nemzeti Közszolgálati Egyetem)

Prőhle Gergely (igazgató, Habsburg Ottó Alapítvány – Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézete)

9:45-10:35 Bevezető előadások

9:45-10:10 Németh Zsolt (elnök, Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottsága)
Közép-Európa és Németország – múlt jelen, jövő

10:10-10:35 Markus Meckel (az NDK volt külügyminisztere, korábbi Bundestag képviselő)
Közép-Európa és Németország – tapasztalatok, jelenlegi helyzet és kilátások

10:35-11:50 Panel I.

10:35-11:00 Jürgen Illing (a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara korábbi ügyvezetője)
Európa új erőcentruma? Külföldi befektetések és jelentőségük a gazdasági növekedés és versenyképesség szempontjából a visegrádi országokban és az európai egységes piacon

11:00-11:25 Rácz András (tudományos munkatárs, NKE Stratégiai Védelmi Kutatóintézet)
Nagyhatalmi érdekek, visegrádi válaszok. Közép-Európa mozgástere az ukrajnai háború fényében

11:25-11:50 Tomáš Strážay (igazgató, Slovak Foreign Policy Association)
A visegrádi országok és Németország közötti együttműködés jövőbeli kilátásai

11:50-12:20 Kávészünet

12:20-13:35 Panel II. (Moderátor: Wisniewski Anna, ügyvezető igazgató, Lengyel-Magyar Kereskedelmi Kamara)

12:20-12:45 Bába Iván (egyetemi magántanár, nyugalmazott nagykövet)
Segíti-e a történelem a mai helyzet megértését?

12:45-13:10 Jakub Eberle (kutatási igazgató, Institute of International Relations, Prague)
Hogyan tovább az új kihívások idején? V4-Németország kapcsolatok 2020 után

13:10-13:35 Piotr Arak (igazgató, Polish Economic Institute)
Bizonytalan idők: Németország és a visegrádi csoport gazdasági kapcsolatainak jövője

13.45 Ebéd

A konferencia nyelve magyar, angol és német, szinkrontolmácsolást biztosítunk.

A konferencia élőben lesz megtartva, de nyelvválasztási lehetőséggel Zoom-on keresztül is közvetíteni fogjuk. Kérjük, élő, vagy online részvételi szándékát az alábbi regisztrációs űrlap kitöltésével jelezze!

Várjuk rendezvényünkön!

2022-04-22 Meghívó HUN