Gyűjteményünkből

’56-ról – 56 évvel ezelőtt

Az alábbiakban közölt dokumentum Habsburg Ottó 1956-os forradalom és szabadságharcra vonatkozó írása és helyzetértékelése 1966-ból.

’56-ról – 56 évvel ezelőtt

„A magyar forradalom olyan erőket hozott mozgásba, amelyeknek a hatása még csak ezután mutatkozik meg a maga valójában.” Habsburg Ottó 1966-ban a fenti gondolatokkal értékelte a Magyarországon 1956-ban lezajlott eseményeket.[1]

Az USA-ban működő Amerikai Magyar Szabadságharcos Szövetség elnöke, dr. Pogány András professzor[2] felkérte Habsburg Ottót, hogy a tízéves évfordulóra megjelentetni kívánt emlékkötetükhöz néhány sort írjon magyarul. Habsburg Ottó Budapesten kezdődött címmel írta meg rövid értékelését.[3] A cím maga utal ismert álláspontjára, miszerint a magyar forradalom döntő mértékben gyengítette meg a szovjet kommunista hatalmat. Az évforduló alkalmából írásában ismételten kihangsúlyozta, hogy a résztvevők véráldozata nem volt hiábavaló.

Habsburg Ottó Budapesten kezdődött

A közölt dokumentum Habsburg Ottónak Csonka Emillel[4] folytatott levelezésében található. Életrajzírójával Habsburg Ottó több évtizeden át levelezett.[5] A levelezés egy részét alapítványunk, illetve a Petőfi Irodalmi Múzeum Kézirattára (Csonka Emil hagyaték) őrzi. A történész, lapszerkesztő Csonka Emil 1962 és 1982 között a müncheni Új Európa című politikai és kulturális folyóirat főszerkesztője volt. Az újságban Habsburg Ottó is rendszeresen közölt írásokat. A lap munkatársai rendszeresen megemlékeztek az 1956-os eseményekről. Pogány András professzor maga is több alkalommal írt a témáról, a 25. évfordulón, 1981. év 6. számában megjelent írásának címe Minden Budapesten kezdődött… – amely a korábbi évfordulóra írt, alább közölt Habsburg Ottó írás címére utalhat vissza.

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 66. évfordulóján Alapítványunk a névadója, Habsburg Ottó által írtak közlésével emlékezik a történelmi eseményekre.

Gaálné Barcs Eszter

A közölt dokumentum jelzete: HOAL-I.2.b. Csonka Emil levelezés (rendezés alatt)

[1] Habsburg Ottó 1956-os magyar eseményekre vonatkozó tevékenységének részletes bemutatása: Fejérdy Gergely: Habsburg Ottó és az 1956-os forradalom. Századok, 2021, 5, 1003–1024. https://szazadok.hu/doc/szazadok_2020_05_PRESS.pdf (A letöltés időpontja: 2022. 10. 10.)
[2] Pogány András H. (1919–1995), egyetemi tanár, a Magyar Szabadságharcos Világszövetség elnöke.
[3] A szöveg angol nyelven megtalálható: Wagner Ferenc (szerk.): The Hungarian Revolution in Perspective. Washington, D. C., F. F. Memorial Foundation, 1967. 35–36.
[4] Csonka Emil (1923–1982): újságíró, történész, Szabad Európa Rádió munkatársa.
[5] Csonka Emil: Habsburg Ottó. Egy különös sors története. München, Új Európa, 1972.