Egy rendhagyó történelemóra rejtőző képei

Monok István, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ főigazgatója a napokban digitalizált formában eljuttatta hozzánk a sárospataki Comenius Tanítóképző Főiskola vendégkönyvéből származó feljegyzéseket és a hozzájuk kapcsolódó képeket, amelyen Alapítványunk névadója és aláírása látható.

Egy rendhagyó történelemóra rejtőző képei

A Tokaj-Hegyalja Egyetem székházának felújítása során selejtezésre szánt dokumentumok közül előkerült lapok hűen adják vissza a rendszerváltás első éveinek hangulatát, lelkesedését. Habsburg Ottó 33 évvel ezelőtt, 1990. február 6-án tett látogatást Sárospatakon, és tartott rendhagyó történelemórát az Árvay József Gyakorló Általános Iskola aulájában összegyűlt többszáz érdeklődőnek. A Sárospataki Diákegylet által szervezett eseményre elkísérte őt lánya, Walburga főhercegnő, és Bernd Posselt, Habsburg Ottó titkára, a Páneurópai Unió tagja, későbbi európai parlamenti képviselő is.

A rendezvény vendége volt Tőkés László, a romániai „forradalom” egyik főszereplője, akivel Alapítványunk névadója személyesen ekkor találkozott először. Tőkés László, mint ismeretes, később szintén európai parlamenti képviselő lett.

Az 1990. február 5-i történések krónikáját Bolvári-Takács Gábor jegyezte le a Kazinczy Ferenc Társaság 1999-es évkönyvében megjelent írásában.

Köszönet Monok István főigazgató úrnak, aki a Főiskola vendégkönyvében rejtőző, mindeddig nem publikus történeteket, fotókat megmentette az utókor számára, egyúttal gyarapította a Habsburg Ottó Alapítvány gyűjteményét is!