Hírek


Károly-emlékezet modern környezetben

2024. október 29-én a zalaegerszegi Mindszentyneumban megnyitottuk Győzelmi jelentések helyett című kiállításunkat, ami egyben záróakkordja is a névadónk édesapja, IV. Károly király boldoggá avatásának huszadik évfordulója alkalmából tartott rendezvénysorozatnak.

Károly-emlékezet modern környezetben

2024. október 29-én a zalaegerszegi Mindszentyneumban megnyitottuk Győzelmi jelentések helyett című kiállításunkat, ami egyben záróakkordja is a névadónk édesapja, IV. Károly király boldoggá avatásának huszadik évfordulója alkalmából tartott rendezvénysorozatnak.

A két évvel ezelőtt megnyílt modern kiállítóhely állandó kiállításai Mindszenty Józsefnek, a kommunista hatalom által elüldözött bíborosnak, a zalaegerszegi Mária Magdolna templom egykori plébánosának, a zalai legitimista erők vezéregyéniségének, valamint a kommunista egyházüldözés mártírjainak állítanak emléket. Az Alapítványunk által, Fábry Eszter kurátorságával és Balázs Laura közreműködésével rendezett időszaki kiállítás a helyi körülményekhez és Zalaegerszeg kiemelkedő fontosságához igazodva emlékezik meg az utolsó magyar királyról. Zalaegerszeg jelentősége abban áll, hogy 1925-ben, Kotsis Iván tervei alapján itt építették fel az első Károly király emlékének szentelt templomot.

Alapítványunk boldog IV. Károly király halálának 2022-es századik évfordulója, az ebből az alkalomból rendezett madeirai megemlékezés kapcsán állította össze és mutatta be az utolsó magyar király életéről szóló vándorkiállítást. Az akkori látogatás nyomán bontakozott ki az az együttműködés a madeirai kormányzattal, valamint az egyházi és közgyűjteményekkel, melynek nyomán a tudományos kutatás számára is releváns, új információkat sikerült a szélesebb nyilvánosság elé tárni a királyi család madeirai tartózkodásáról, Károly halálának körülményeiről. Ezzel egy időben kaptuk meg Habsburg Walburga főherceg asszonytól a száműzetés első időszakáról szóló napló-feljegyzéseket is, melyeket Fábry Eszter kolléganőnk dolgoz fel. Így jöhetett létre először a Gödöllői Királyi Kastélyban, majd a Gyulai Almási-kastélyban a Száműzöttként Madeirán című kiállítás, majd az azonos című forráskiadvány, melynek angol nyelvű változatát nemrég mutattuk be Funchalban.

A boldoggá avatás huszadik évfordulója alkalmából 2024. szeptember 7-én Tihanyban megnyílt kiállítás a királyi pár utolsó magyarországi napjaira, az ott átéltekre fókuszál, felidézve a történelmi, családi összefüggéseket is. A zalaegerszegi tárlat szintén áttekinti az első világháború végét követő turbulens időszakot, és persze a madeirai mindennapok történéseit is, de – a hely szellemének megfelelően – elsősorban az emlékezetre, a boldoggá avatás folyamatára és a Károly-kultusz aktualitására összpontosít. A két kiállítás címét is szándékosan választottuk ugyanabból a Habsburg Ottó által 1972-ben, édesapja halálának ötvenedik évfordulójára írt esszéből, melyben névadónk voltaképp a saját hitéről, politikusi életének transzcendens összefüggéseiről is vall.

A zalaegerszegi megnyitón Csengei Ágota intézményvezető, Balaicz Zoltán polgármester, Vigh László országgyűlési képviselő és Havasi Bálint, a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatóságának főigazgatója köszöntője után Szászfalvi László országgyűlési képviselő, korábbi egyházügyi államtitkár, az Országgyűlés KDNP frakciójának helyettes vezetője nyitotta meg a kiállítást, tolmácsolva Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes üdvözletét is. Szászfalvi László – úgy is mint református lelkész – igemagyarázatba foglalta mondanivalójának lényegét, folytatva Habsburg Ottónak a címben is megidézett gondolatmenetét (beszéde elérhető ITT). Végezetül Prőhle Gergely mondott köszönetet a Mindszentyneum munkatársainak és mindazoknak, akik közreműködtek a kiállítás létrejöttében. A megnyitó zenei érdekessége volt, hogy a keszthelyi Karmelita Bazilika vegyeskara, melynek Csengei Ágota is tagja, Léo Delibes francia romantikus zeneszerző ritkán hallható Rövid Miséjéből adott elő részleteket.

 

Képgaléria: Seres Péter
Borítókép: Zalai Hírlap/Pezzetta Umberto