Könyvfejezet a száműzött királyi család jótevőiről

2023. november 22-én bemutatták az érdeklődő nagyközönségnek A Lónyayak eltűnt és felfedezett világa című tanulmánygyűjteményt, amelyben egyebek mellett névadónk jótevőiről, a 160 éve született herceg Lónyay Elemérről és feleségéről, valamint kettejüknek a Habsburg családhoz fűződő kapcsolatairól is olvashatunk.

Könyvfejezet a száműzött királyi család jótevőiről

A budapesti Ráday Könyvtárban mutatták be A Lónyayak eltűnt és felfedezett világa című tanulmánykötetet, amelyet szerkesztői a Lónyay 200 emlékév alkalmával szervezett konferenciákon elhangzott előadásokból állítottak össze.

A könyv a Lónyay Menyhérttel, valamint tágabb családjával kapcsolatos tanulmányokat adja közre. Szó esik benne az egykori magyar pénzügyminiszter és miniszterelnök unokaöccséről – a 160 évvel ezelőtt született és később IV. Károly királytól hercegi címet nyert Lónyay Elemérről – is, ráirányítva a figyelmet az egy esztendő híján közös évfordulóra.

A 46 írás között megtalálható Alapítványunk tudományos igazgatóhelyettesének munkája, amely Lónyay Elemérnek és feleségének, Stefánia hercegnőnek a Habsburgokkal fennállt kapcsolatát mutatja be. A tanulmány – amelyet alább online formában is közzéteszünk – felidézi, hogy az egykori diplomata főúr szoros nexusban állt Habsburg Ottóval és családjával. Lónyay Elemér és felesége rendszeres vendégek voltak az udvari körökben, és az utolsó magyar uralkodó halála után anyagilag is támogatták a számkivetésben élő ifjú trónörököst és testvéreit. Ottóval kisgyerekként már Bécsben találkoztak, de később, belgiumi tartózkodása idején is felkeresték őt. A Habsburg-gyermekek jótevőinek számítottak, rendszeresen küldtek nekik ajándékokat és pénzt – erről leginkább az Alapítványunkban őrzött, Heinrich Degenfeld gróf által vezetett naplók tanúskodnak. Zita királyné ugyancsak levelezett Stefánia hercegnővel.

Kötődésük haláluk után sem szűnt meg: 2011-ben Habsburg Ottó szívurnáját a Lónyay házaspár sírja mellé helyezték a pannonhalmi bazilika altemplomában.

Lonyayak_vilaga_webre_FG

Fejérdy Gergely