Megemlékezés Habsburg Ottó 107. születésnapján

2019. november 20-án, névadójának 107. születésnapján a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében tartott ünnepi megemlékezést a Habsburg Ottó Alapítvány. Az est díszvendége Wolfgang Schüssel egykori osztrák kancellár volt, aki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterrel együtt emlékezett Habsburg Ottóra.

Megemlékezés Habsburg Ottó 107. születésnapján

Az est díszvendége volt Dr. Wolfgang Schüssel, 2000-2007 között osztrák szövetségi kancellár. 1989 és 2000 között gazdasági, majd külügyminiszterként nagy szerepet játszott Ausztria EU-csatlakozásában, kancellárként pedig többek között az euró bevezetésében, az állami tulajdonú vállalatok privatizációjában és a gyermek után járó juttatások körének kiszélesítésében. Napjainkban az Osztrák Külpolitikai és ENSZ Társaság elnöke.

A Habsburg Ottó Alapítvány a rendezvénnyel egy korábbi hagyományt elevenít fel, hiszen Magyarországon 1922-től egészen a második világháborúig rendszeresen ünnepi keretek között emlékeztek meg Habsburg Ottó születésnapjáról. A legimpozánsabb november 20-i rendezvényekre Budapesten került sor, ahol a magyar legitimista körök szervezésében volt olyan, hogy több ezer fő is megjelent a Szent István Bazilikában tartott hálaadó szentmiséken, illetve a Pesti Vigadóban rendezett banketteken. Számos jelentős közéleti személyiség is részt vett ezen az eseményen, a teljesség igénye nélkül például gróf Apponyi Albert, illetve több alkalommal a későbbi vértanú bíboros Mindszenty József is. A születésnapi rendezvények egyes településeken (pl. Szombathelyen) a szegények javára történő adománygyűjtésre is alkalmat adtak.

A Habsburg Ottó Alapítvány a névadójának születésnapjáról történő megemlékezéssel, a róla szóló előadással a nagy európai államférfi és magyar hazafi emléke előtt tiszteleg.

Fotók: Szabó Zoltán