„Mögöttünk a szerencsétlen Marx” – Az amatőr fényképész optimizmusa

„Könyvesboltban felfedeztem az Önök szerkesztésében megjelent Habsburg Ottó és a rendszerváltozások című könyvet. Lapozgatva, örömmel fedeztem fel saját képemet, amelyet a Közgazdasági Egyetem konferenciáján, 1990. március 10-én készítettem.”

„Mögöttünk a szerencsétlen Marx” – Az amatőr fényképész optimizmusa

Kedves levelet kapott Alapítványunk február közepén Dr. Vitán Gábor nyugdíjas mérnöktől:

„Könyvesboltban, újdonságok között felfedeztem az Önök szerkesztésében megjelent Habsburg Ottó és a rendszerváltozások című szép kiállítású könyvet. Lapozgatva, a 170. oldalon örömmel fedeztem fel saját képemet, amelyet a Közgazdasági Egyetem konferenciáján, 1990. március 10-én készítettem, még hagyományos filmre. Az elkészített papírképet elküldtem Habsburg Ottó elnök úrnak. A kép történetéhez tartozik, hogy napokon belül szép köszönőlevelet kaptam elnök úrtól, amelyben nyugtázta és megköszönte a képet, egyben optimizmusra biztatott bennünket. Ezen a konferencián hangzott el tőle az elhíresült mondás: »Előttünk van Európa, hátunk mögött ez a szerencsétlen Marx!« (kezével a háta mögött lévő szoborra mutatva).  Örülök, hogy a kép nem kallódott el, és íme, nyomtatásban is viszontlátom.”

Postafordultával meghívtuk Vitán urat gyűjteményünkbe, és megmutattuk neki, hogy milyen módszerrel folyik a feldolgozás, hogyan is bukkantunk az ő általa készített fényképre, ami aztán valóban helyet kapott legújabb kötetünkben. A beszélgetés során az is kiderült, hogy a nyugdíjas vegyészdoktor a rendszerváltozás időszakában igyekezett minél több közéleti eseményt megörökíteni, mely képek közül – szíves engedelmével – néhányat a közeljövőben Alapítványunk gyűjteménye számára digitalizálhatunk.

Nagyon fontosak számunkra az ilyen visszajelzések, hiszen így válhat a személyes érdeklődés, visszaemlékezés a közös történelmi emlékezet részévé, aminek ápolása céljából költségvetési támogatásban részesülünk. Vitán úrnak köszönettel átadtuk – a kötetünk váratlanul felbukkant fotográfusának járó tiszteletpéldányokon kívül – a Habsburg Ottónak küldött fényképéhez fűzött levelét, melynek néhány sora jól tükrözi az akkori közhangulatot, ugyanakkor minden olyan helyzetre igaz, amikor a világpolitikai, közéleti fejlemények miatt bizonytalanság lesz úrrá sokakon. Ezt írja Vitán Gábor:

„A mellékelt fotó számomra nagyon kedvessé vált, Elnök úr és Szentágothai professzor optimista, derűs arca bizakodást, bíztatást fejez ki, amire most nagy szükségünk van.”

Xerox Scan_20220304134330_kihagyott2