Törékeny történelem. A Habsburg-család és Herend

A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. és a Habsburg Ottó Alapítvány „Törékeny történelem. A Habsburg-család és Herend” című kiállítása 2023. június 30-án, pénteken 14 óra 30-kor nyílik meg a Herendi Porcelánművészeti Múzeumban. Az ünnepélyes megnyitóra szeretettel várunk minden érdeklődőt.

Törékeny történelem. A Habsburg-család és Herend

Törékeny történelem
A Habsburg-család és Herend

Kiállításmegnyitó

Időpont: 2023. június 30. (péntek) 14.30
Helyszín: Herendi Porcelánművészeti Múzeum (Herend, Kossuth Lajos u. 140.)

A Herendi Porcelánmanufaktúra közel 200 éves történetében meghatározó szerepet játszott a Habsburg-dinasztia. I. Ferenc József, császár és király több alkalommal rendelt készleteket a gyártól. Egyet felesége, Erzsébet királyné számára, a gödöllői királyi kastélyba kínai stílusú mintával, amely azóta Gödöllő-minta néven ismert. A császár emellett az 1870-es évek első harmadában a budai királyi palota számára mintegy 4000 darabos monogramos porcelánkészletet készíttetett, amelyet később az akkor még gyermek trónörökös, Habsburg Ottó is láthatott édesapja koronázásának alkalmával. Az uralkodó elégedettségét mutatja, hogy 1872-ben császári és királyi udvari szállítói címet adományozott a manufaktúrának.

A Habsburg-család és Herend kapcsolódása a száműzetés évtizedeinek kényszerű szünete után újraéledt: a Németországban otthonra találó Habsburg Ottó több alkalommal kapott ajándékba herendi porcelánt. A rendszerváltozást követően végül személyesen is meglátogatta a porcelánfestő műhelyeket, és 95. születésnapját is itt ünnepelte családjával.

Kiállításunk Habsburg Ottó életútját mutatja be oly módon, hogy kiemeli azokat az érintkezési pontokat, amelyek összekötik személyét és családját a Herendi Porcelánmanufaktúrával.

A vendégeket köszönti:

Dr. Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója

Prőhle Gergely, a Habsburg Ottó Alapítvány igazgatója

A kiállítást bemutatja:

Dr. Szűts István Gergely, a Habsburg Ottó Alapítvány főlevéltárosa, a Herendi Porcelánmanufaktúra történetének monográfusa

A kiállítást megnyitja:

Dr. Navracsics Tibor, területfejlesztési miniszter