De Gaulle miniszterének fia és a francia nagykövet asszony Alapítványunknál

Jean-Noël Jeanneney történész, főigazgató, egykori államtitkár, valamint Franciaország budapesti nagykövete, Claire Legras látogatta meg Alapítványunkat június 13-án.

De Gaulle miniszterének fia és a francia nagykövet asszony Alapítványunknál

Jean-Noël Jeanneney nemcsak ismert történész, a francia közszolgálati rádió egykori elnöke, államtitkár, illetve a Bibliotheque National de France (Francia Nemzeti Könyvtár) igazgatója, hanem hazája közéletében évszázadokon át fontos szerepet játszó család sarja is. Nagyapja, Jules Jeanneney politikus, szenátor Georges Clemenceau hadügyi államtitkára, majd 1932 és 1940 között a Harmadik Köztársaság szenátusának elnöke volt. Vendégünk édesapja, Jean-Marcel Jeanneney közel tíz éven keresztül állt különböző tárcák élén Charles de Gaulle elnöksége idején, miközben nemzetgyűlési képviselőként is dolgozott. Jean-Noël Jeanneney maga is szolgált François Mitterrand alatt mint kereskedelmi, majd kommunikációügyi államtitkár, Édith Cresson, majd Pierre Bérégovoy kormányában.

Számos megbízatása közül említésre érdemes, hogy ő volt a francia forradalom 200 éves évfordulójára szervezett ünnepségek kormánybiztosa. Szerkesztőbizottsági tagja a l’Histoire címen megjelenő népszerű történelmi folyóiratnak, alapítója és tudományos vezetője a Les Rendez-Vous de l’Histoire fesztiválnak, amelyet negyedszázada rendeznek meg Blois-ban. Ez a rendezvény, több tízezres látogatottságával, a francia történészek és a történelem iránt érdeklődő nagyközönség legjelentősebb találkozója. Jean-Noël Jeanneney mindemellett széles körben ismert a France Culture rádióban sugárzott Concordance des temps című, történelmi témákat feldolgozó, hetente közel félmillió hallgatót vonzó adása miatt.

A látogatás során szó esett Habsburg Ottó és Georges Mandel, az 1944-ben meggyilkolt francia politikus kapcsolatáról. Jean-Noël Jeanneney ugyanis Georges Mandel. L’homme qu’on attendait (Georges Mandel – a várva várt ember) címmel kiváló biográfiát, és színdarabot is írt a jelentős közéleti személyiségről. Alapítványunk névadója hosszú éveken át baráti kapcsolatot ápolt Mandel-lel, aki 1940-ben belügyminiszterként komoly segítséget nyújtott az egykori trónörökös menekítőakcióihoz. Vendégünk kérte, hogyha ebben a témában bármit találunk, informáljuk őt. Jean-Noël Jeanneney búcsúzóul meghívott bennünket a Blois-ban évenként megtartott történelmi fesztiválra, valamint rádióműsorába, ahol Habsburg Ottó életútjáról, örökségéről beszélhetünk.

Claire Legras nagykövet asszony köszönetet mondott a Habsburg Ottó Alapítványnak a franciaországi vendégeket is felvonultató rendezvényekért, és felajánlotta a segítségét a jövőben is francia előadók meghívásához.

A látogatás során újra megerősítést nyert, hogy Alapítványunk névadójának kapcsolati hálója a mai napig hatásosan segítheti a francia-magyar kapcsolatok elmélyítését.