Az Élysée-szerződés hatvan év távlatából

A Habsburg Ottó Alapítvány és az Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézete közös konferenciát szervez február 10-én az Élysée-szerződés aláírásának 60. évfordulója alkalmából.

Az Élysée-szerződés hatvan év távlatából

A Habsburg Ottó Alapítvány és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézete tisztelettel meghívja Önt közös rendezvényére, melynek címe

Időpont: 2023. február 10. (péntek), 9.30

Helyszín: Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Főépület, Széchenyi Díszterem (Budapest, Ludovika tér 2, 1083)

Regisztráció: ITT

A Francia Köztársaság és a Németországi Szövetségi Köztársaság között 1963. január 22-én aláírt Élysée-szerződés új alapokra helyezte a két ország közötti feszült és évszázados rivalizálással terhelt kapcsolatokat, megteremtetve ezzel egy olyan szoros bilaterális együttműködés alapjait, amely aztán az európai stabilitás és integráció motorjává válhatott. A szerződés az Adenauer–de Gaulle-korszak csúcspontja volt, és a mai napig a francia-német megbékélés szimbóluma maradt.

A kétoldalú kapcsolatok javítását célzó dokumentum aláírásakor a globális hidegháborús feszültség éppen a tetőfokára hágott, a másfél évvel korábban felépült berlini fal pedig nem csupán fizikailag, hanem szimbolikusan is az európai (és német) megosztottság jelképe lett. A keretmegállapodás ebben a helyzetben igyekezett megteremteni az európai béke alapjait, s megalapozni egy prosperáló együttműködést keretfeltételeit a két fél között. Habsburg Ottó a kontinens egységesülésének egyik szószólójaként maga is korán felismerte a német-francia tengely fontosságát és támogatta annak minél hatékonyabbá válását, hiszen jól látta, hogy a két ország közötti szoros együttműködés döntő szerepet fog játszani az egységes, hatékony, szuverén és erős Európai Unió létrejöttében, s a 20. század második felének kihívásaival való megbirkózásban.

Az elmúlt időszak politikai, gazdasági és geopolitikai feszültségei azonban számos ponton átírták az eddig bejáratott működési mechanizmusokat. A hidegháborús kontextusban született megállapodás jelentőségének és az elmúlt évtizedek tapasztalatainak végiggondolása tehát napjaink turbulens világpolitikai átalakulásai, különösképpen pedig az Európai Unió keleti határán zajló véres háború idején sem tanulságok nélküli.

9.30-10.00 Regisztráció

10.00-10.30 Megnyitó

Deli Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora

Varga Judit, Magyarország igazságügy minisztere

Claire Legras, Franciaország budapesti nagykövete

Julia Gross, Németország budapesti nagykövete

10.30-11.15 Az Élysée-szerződés elmúlt hatvan évének mérlege

Kiss J. László, a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa

Gazdag Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem professzor emeritusa

Eric-André Martin, az Institut français des relations internationales / Comité d’études des relations franco-allemandes munkatársa

Moderáció: Fejérdy Gergely, a Habsburg Ottó Alapítvány tudományos igazgatóhelyettese

11.15-11.30 Kérdések

11.30-11.45 Kávészünet

11.45-12.30 Az Élysée-szerződés mint Európa meghatározó együttműködése

Heinrich Kreft, az Andrássy Egyetem tanszékvezetője, korábbi luxemburgi nagykövet

Patrick Hetzel, a Francia Nemzetgyűlés képviselője (LR)

Trócsányi László, az Európai Parlament képviselője, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora, korábbi párizsi nagykövet

Moderáció: Prőhle Gergely, az NKE Stratégiai Tanulmányok Intézet és a Habsburg Ottó Alapítvány igazgatója, korábbi berlini nagykövet

12.30-12.45 Kérdések és zárszó

13.00 Fogadás Franciaország és Németország nagykövetségeinek hozzájárulásával

A konferencia magyar, német, francia és angol nyelven zajlik, szinkrontolmácsolást biztosítunk.

Kedves Érdeklődő!

Tekintettel a konferencia helyszínének befogadóképességére, a regisztrációt lezártuk.

Megértésüket köszönjük!

Borítókép forrása: AFP