„Das Vaterland, ein blinder Freund…” – a haza, a világtalan barát, akit kézen kell fogni

Klaus von Dohnanyi személyes történelmi visszatekintése – számos aktualitással.

Klaus von Dohnanyi személyes történelmi visszatekintése – számos aktualitással.

A múlt év egyik legsikeresebb politikai tárgyú könyve volt az Alapítványunk és a Corvina Kiadó gondozásában Klaus von Dohnanyi tollából megjelent „Nemzeti érdekek – útmutatás a német és az európai politika számára a globális átalakulások korában” című kötet. Azóta is folyamatos kapcsolatban vagyunk a neves, magyar származású német politikussal, Alapítványunk igazgatója júliusban részt vett 95. születésnapja megünneplésén a patinás Hamburgi Városházán, a napokban pedig hosszú beszélgetést folytatott vele hamburgi otthonában, és átadta neki Alapítványunk 2022-es Éves Beszámolóját, melyben részletesen beszámolunk könyvének bemutatójáról.

Kérésünkre Dohnanyitól megkaptuk a születésnapi köszöntésén elhangzott beszédét, melyben részletesen beszél családi hátteréről, politikai szocializációjáról, a nácik által kivégzett édesapja és nagybátyja örökségéről, a szociáldemokrata párthoz, Willy Brandthoz fűződő viszonyáról, ugyanakkor kitér az aktuális világpolitikai helyzet elemzésére is. Fontos üzenete, hogy soha sem szabad hagyni, hogy a populisták kisajátítsák az igazság kimondását, és sosem szabad félni attól a vádtól, hogy az igazságok kimondása a populistákat erősíti. Politikai pályafutása legfőbb motivációjának az otthonról hozott patriotizmusát tartja, máig ez határozza meg gondolkodását. A születésnapi alkalom érdekessége volt, hogy a születésnapi vendégek között ott volt Angela Merkel korábbi német kancellár, Klaus von Dohnanyi személyes barátja is.

Az ünnepelt pohárköszöntőjét csekély rövidítéssel az alábbiakban közöljük, ez alkalomból is jó egészséget kívánva neki.

Klaus von Dohnanyi pohárköszöntője_HU